Do Prahy přiletěl Sergej Magid v noci 21. srpna 1968 vojenským letounem antonov. Byl vojákem základní služby v sovětské armádě a dostal příkaz bránit bratrský československý lid proti německým imperialistům.

Sankt Petěrburský rodák přišel na svět 20. června 1947 do vzdělané židovské rodiny. V době mírné liberalizace poměrů v Sovětském svazu v polovině 60. let studoval angličtinu a vyznával západní kulturu. Vysokou školu ale nedostudoval, protože byl odveden do sovětské armády.

V srpnu přišel příkaz k účasti na invazi a rychlé školení o obraně bratrského československého národa před obsazením německou armádou. 

"Dokonce i já, který nenáviděl komunisty, jsem si myslel: ´Německé tanky v Československu? Kdo ví… Nechceme napadnout Československo. Nechceme ho okupovat! Jsme ušlechtilí rytíři!´ A v tom byla ta tragédie sovětských vojáků a mých kamarádů. A dokonce mě samotného,“ vzpomíná Sergej Magid na své tehdejší smýšlení.

Realita však byla zcela odlišná. Vojáci žádnou kontrarevoluci nezaznamenali a podle Sergeje Magida pro ně bylo těžko pochopitelné, proč se jim Češi a Slováci nepostavili se zbraní v ruce. "To je prostě věčný český omyl, taková mírumilovnost, že s Hitlerem to dopadne dobře, se Stalinem i s Brežněvem to dopadne dobře. Takže to byl jen strašlivý dějinný případ české mentality v akci," vysvětluje si Magid.

Sergej Magid strávil v okupovaném Československu čtyři měsíce, poté se s jednotkou vrátil zpět do Sovětského svazu, kde museli mlčet o tom, že tu žádná kontrarevoluce nebyla. Do Československa se vrátil v roce 1990, protože se oženil s Češkou, dcerou bývalého politického vězně Václava Vaška. Dnes žije v Praze-Bubenči a věnuje se literární činnosti.

Vzpomínky pamětníků na invazi vojsk Varšavské smlouvy do Českoslosvenska v roce 1968 přibližuje venkovní výstava „Paměť národa '68“ v Dejvické ulici v Praze 6. Výstavu můžete navštívit  od 15. srpna do 5. září. Pořádá ji MČ Praha 6 a společnost Post Bellum. Post Bellum zve také na moderní audiovizuální výstavu "Paměť národa" ke 100. výročí republiky v Praze na Letné, pod bývalým pomníkem J. V. Stalina. Otevřena bude od října do prosince. Na její vznik můžete přispět na stránce www.nastalina.cz.