"Enormní nasazení našich lidí včetně dalších spolupracujících společností, rekordní množství soli a nejvíce najetých kilometrů našich radlic dokázalo zabránit až na jedinou výjimku zásadním dopravním komplikacím při tomto mimořádném sněhovém přívalu," uvedl generální ředitel ŘSD Jan Kroupa. Výjimkou bylo podle ŘSD zablokování dálnice D8 třemi kamiony.

Letošní zima je pro silničáře nejnáročnější z posledních let. K dnešnímu dni spotřebovali přes 31 tisíc tun soli, což je už o osm tisíc tun více než za celou loňskou zimu. Během neděle silničáři nasadili 290 sypačů a 430 sněhových radlic.

Během neděle napadlo na různých územích Česka několik desítek centimetrů sněhu. Počasí komplikovalo dopravu téměř po celé republice, Kladno vyhlásilo kalamitní stav. Pražské letiště muselo několik letů odklonit do Brna nebo Vídně, desítky spojů mělo zpoždění.

Nedělní chumelenice zastihla i premiéra Andreje Babiše (ANO) cestou na rozhovor v Blesku. "Já jsem jel k vám do studia, a nevím, kde jsou ti silničáři," řekl v rozhovoru Babiš. Dodal, že na místě ministra dopravy Dana Ťoka (za ANO) by hned volal řediteli ŘSD Kroupovi s dotazem, "kde má ty sypače".

Sněhová kalamita již několikrát zablokovala D1

Komplikace v minulých týdnech vznikaly například na páteřní dálnici D1, v prosinci se tam kvůli velkým přívalům sněhu tvořily místy až několikakilometrové kolony. Dopravci tehdy vinili ŘSD z nezvládnutí situace, silničáři naopak kritizovali řidiče kamionů.

Vlně stížností čelil i ministr dopravy Dan Ťok (za ANO), který rozjitřil náladu slovy "doufali jsme, že kalamitní sníh nepřijde, bohužel přišel", kterými se částečně snažil potíže na rozkopaném úseku D1 zdůvodnit.