České léky patří k nejlevnějším v EU. To je sice výhoda pro zdravotní pojištění a české pacienty, na druhé straně to představuje lákadlo pro firmy, které na jejich vývozu mohou vydělat. „Důvod reexportu je jasný. Cenový rozdíl mezi léky u nás a v zahraničí je značný, což je jediná motivace pro distributory. Situaci jsme navrhovali řešit již před třemi lety, předložili jsme i paragrafové znění zmíněné novely," řekl regionálnímu Deníku prezident České lékárnické komory Lubomír Chudoba. V ČR se ročně spotřebují léky za 70 miliard korun, předloni jich bylo vyvezeno za 3,6 miliardy.

„Řešit reexporty není jednoduché, protože volný pohyb zboží je jedním ze základních principů EU," uvedl ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček. Samotný reexport není podle něho problém, ten nastává tehdy, kdy léky, které se vyvezou, nejsou dostupné českým pacientům.

Vzniknout by proto nově měl seznam tzv. rizikových léků, jejichž vývoz by mohl být zakázán. Půjde o léky, jejichž nedostatek může ohrozit zdraví či život nemocného. Na seznamu se neoctnou například tablety na srdce či tlak, které mají na našem trhu řadu alternativ, a jejich výpadek tudíž pacienty neovlivní. Léky do seznamu bude zařazovat Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) a aktualizovat jej má podle návrhu každé tři měsíce. Právě to se nelíbí lékárníkům. „Aktualizace za dané období je nesmysl. Reagovat se musí okamžitě, je třeba pracovat on-line. Důležité budou i prováděcí vyhlášky, například na jak dlouho se zákaz vystaví," říká k materiálu Chudoba .

Novela by měla umožnit reagovat na hrozící výpadek v dostupnosti léčiv okamžitě, a ne až v krizi, jako tomu bylo v minulosti například v případě, kdy nebyl lék pro pacienty při odvykání závislostí či inzulin. Tehdy muselo zasáhnout jednorázovým opatřením ministerstvo zdravotnictví. To sice i nyní může vývoz zakázat, je to ale časově náročné a někdy k zákazu vůbec nedojde.

Výhody novely by měly být podle odborníků nesporné. „Nebude se čekat, až někdo oznámí, že je někde něčeho nedostatek.

Nejdůležitější je, aby SÚKL pracoval v kontinuálním režimu a řešil situaci průběžně. Hlavní změnu vidím v tom, že bude popsána legální cesta, aby se tomuto problému někdo musel věnovat permanentně," dodal Chudoba.

Zdena Kolářová