Novinářům Valachová řekla, že Babiš na středečním jednání klubu ČSSD velmi otevřeně hovořil o své rodině a přinesl i argumenty, které na veřejnosti ještě nezazněly. Poslanci pak premiéra vyzvali, aby podobně komunikoval i směrem k veřejnosti. Situaci by tak měl vysvětlit. Zdůraznila nicméně, že ČSSD dosud o svém postoji k případnému hlasování o nedůvěře kabinetu nerozhodla.

Hamáček dnes serveru Aktuálně.cz řekl, že se na Hradě chce dozvědět, jaký má prezident názor na aktuální politickou situaci. "A samozřejmě i jeho představu případného vývoje v různých alternativách té aktuální politické situace," konstatoval. Hlavu státu naopak plánuje informovat o jednáních v ČSSD i ve vládní koalici.

"Z mého pohledu je evidentní, že opozice sice vyzvala k vyslovení nedůvěry vládě, ale sama přiznala, že nemá plán B a netuší, co by se dělo potom. Pokud by vláda padla, bude mít klíčovou roli prezident a chci znát jeho názor," řekl Hamáček serveru.

Hamáček po schůzce se Zemanem strávil na Hradě ještě zhruba hodinu, areál opustil později než prezident. U téměř dvacítky novinářů, která na něj na nádvoří čekala, se nezastavil.

Zeman v úterý televizi Nova řekl, že informace o údajném únosu Babišova syna považuje za konspirace. Vládu podle něj ohrozit nemohou. Na věc se Zeman bude předsedy vlády ptát na schůzce, kterou mají naplánovanou na pondělí.

Podle Fialy by šéf Sněmovny Radek Vondráček (ANO) mohl mimořádnou schůzi svolat na příští pátek. "My jsme dnes v situaci, že máme k dispozici podpisy všech šesti poslaneckých klubů a jejich poslanců. To znamená, že v příštím týdnu proběhne schůze, na které se bude projednávat vyslovení nedůvěry vládě Andreje Babiše," řekl novinářům Fiala.

"Bude to důležitý okamžik pro všechny, kdy se budou muset skutečně rozhodnout a veřejně říct, zda je pro ně přijatelná osoba Andreje Babiše se všemi jeho problémy v čele vlády. Je to věc, která neúměrně zatěžuje českou vládu a republiku," dodal.

Komunisté svolali jednání výkonného výboru

Kauzu vyvolala reportáž serveru Seznam Zprávy, v níž Babišův syn Andrej novinářům řekl, že byl proti své vůli odvezen na Krym. Premiér podle svého syna chtěl, aby zmizel z Česka kvůli policejnímu vyšetřování dotací pro farmu Čapí hnízdo, v níž oba čelí trestnímu stíhání. Babiš ve středu uvedl, že jeho syn sice byl v minulosti na Krymu, jeho pobyt byl ale legální, nešlo o únos.

Babiš o záležitosti ve středu jednal vedle Hamáčka a poslanců ČSSD také se šéfy komunistů a SPD. Předseda SPD Tomio Okamura po schůzce řekl, že si jeho strana přeje ve vládě programově nahradit sociální demokracii. Někteří poslanci ČSSD pak po schůzce svého klubu s Babišem uvedli, že o odchodu sociální demokracie z vlády a demisi se nemluvilo.

Komunisté, kteří v červenci vznik Babišovy vlády podpořili, svolali na příští úterý jednání výkonného výboru.

Poslanci ANO stojí za svým předsedou

Poslanecký klub ANO jednoznačně stojí za premiérem a předsedou ANO Andrejem Babišem. Novinářům to po dnešním zasedání klubu řekl jeho předseda a místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek. Žádný ze zákonodárců vládního hnutí ve Sněmovně nepodpoří návrh opozice na vyslovení nedůvěry vládě ANO a ČSSD, dodal.

Faltýnek uvedl, že poslanci ANO věří v nezávislé vyšetření případu Čapího hnízda. Odmítl komentovat dnešní usnesení Senátu, který označil za nepřijatelné, aby Babiš s ohledem na nová podezření zůstal ve vládě do vyšetření kauzy. Zdůvodnil to tím, že důvěru vládě dává Poslanecká sněmovna.

Předseda poslanců ANO nepovažuje kvůli duševní nemoci Babišova syna za věrohodný dnešní e-mail zaslaný serveru Seznam Zprávy. Babiš mladší v něm podle reportérů uvedl, že chce být v telefonickém kontaktu s českými vyšetřovateli svého údajného únosu. Andrej Babiš mladší také napsal, že jeho otec tvrzeními o schizofrenii překročil červenou čáru, protože je to lež.

Faltýnek dnes před jednáním klubu navštívil prezidenta Miloše Zemana na Pražském hradě. Šlo podle něj o dlouhodobě domluvenou schůzku, které se konají pravidelně jednou za půl až tři čtvrtě roku. S prezidentem hovořili i o aktuální situaci ve vládě a shodli se, že není důvod ke konci kabinetu.