Následovat budou projevy studentů a jejich hostů z řad vědců a akademiků. "Stávky studentů" se dnes účastní mladí lidé z víc než stovky zemí světa v rámci iniciativy Friday for future, při níž studenti od loňského září protestují po vzoru šestnáctileté Švédky Grety Thunbergové.

Studenti, kteří zaplnili náměstí, byli vybaveni transparenty s nápisy jako "Dinosauři si taky mysleli, že mají čas" nebo "Save our planet, save our future" (Zachraňte naši planetu, zachraňte naši budoucnost). Na Malé Straně se shromáždění mladých lidí, tvořené zejména gymnazisty, začalo scházet po osmé hodině a před půl desátou se vydalo na pochod. K dnešní akci se vedle pražských studentů přidali také středoškoláci z Ostravy, Olomouce, Liberce a dalších měst, podpořily ji rovněž ekologické organizace Hnutí Duha či Greenpeace a stovka vědců a akademiků.

Akci organizátoři zahájili symbolickou minutou ticha k dnešnímu výročí nacistické okupace z roku 1939. Poté následovalo prohlášení, ve kterém zaznělo varování před nečinností politiků v otázce snižování emisí. Podle studentů je zásadní, aby politici přestali ignorovat prokazatelně existující problém změn klimatu a začali prosazovat aktivní opatření, která jej zmírní.

Petr Doubravský za organizátory uvedl, že nápad vznikl před třemi měsíci, na začátku byli pouze tři a i tak se jim podařilo zaplnit Malostranské náměstí. "Když skupina dětí dokáže tohle, představte si, co by politici dokázali udělat se změnami klimatu, kdyby opravdu chtěli," uvedl. Organizátoři také připomněli Pařížskou dohodu, ve které se na dvě stovky států včetně ČR zavázaly do roku 2050 zásadně omezit emise.

Prolomení limitů těžby, emisní výjimky

Mezi problémy v ČR patří podle studentů například prolomení limitů těžby, emisní výjimky pro uhelné elektrárny nebo neudržitelné nakládání se zemědělskou půdou. Stát podle nich investuje z převážné většiny do fosilního průmyslu místo do čistých zdrojů energie. Odkazují se na zprávu Mezivládního panelu pro změny klimatu při OSN z loňského podzimu, podle které do 12 let hrozí planetě ekologický kolaps.

Celosvětové studentské stávky jsou inspirovány protestní akcí Grety Thurnbergové, která se v srpnu loňského roku rozhodla každý den sedět před švédským Parlamentem a vyžadovala po vládě snížení emisí. Po švédských všeobecných volbách pokračovala ve stávkách každý pátek. Švédští levicoví poslanci ji za to nominovali na Nobelovu cenu míru.

Dnešní celosvětová akce je patrně zatím největší, na webu FridaysForFuture.org organizátoři zaregistrovali celkem 2052 protestů ve 123 zemích světa. "Jedno nám to není, že se klima mění", "Neexistuje žádná planeta B", "Stop průmyslovým zónám na zelených loukách" nebo "Klima teď, škola potom", s takovými hesly se dnes studenti libereckých středních škol připojili k protestu na ochranu klimatu Fridays For Future. Před radnicí v centru Liberce se jich sešly dnes ráno desítky. Podobné akce se konají ve více než stovce zemí.

"Rozhodli jsme se připojit ke stávce, protože nám není lhostejná změna klimatu a myslíme si, že by se to mělo nějak řešit. Že by se to mělo dostat do povědomí. Měli bychom se všichni zamyslet nad tím, co můžeme udělat, jak my, jako spotřebitelé, tak politici, kteří mají reálnou moc s tím něco udělat. Nechceme, aby lidi panikařili, chceme, aby přemýšleli nad tím, co dělají a jaký to má dopad. Jestli můžou něco zlepšit, jestli můžou něco udělat pro planetu, kterou máme všichni společnou," řekla ČTK Mariana, studentka Gymnázia Jeronýmova a jedna ze spoluorganizátorek.

Dycky Země

Na hlavní liberecké náměstí dorazili hlavně studenti libereckých gymnázií. "Ve škole jsme to oznámili, hodně učitelů nás podporuje," řekla Mariana, která se zajímá o fast fashion (rychlá móda - rychloobrátkový textil v módních řetězcích) a jeho dopady na životní prostředí. "Snažím se omezit nákupy v řetězcích rychlé módy, nebo třeba konzumaci masa. I když vegetarián nejsem, vím, že musíme snížit konzumaci masa, aby byl vývoj planety udržitelný," dodala studentka.

Nejméně 700 středoškoláků na náměstí Svobody v Brně demonstrovalo za důslednější boj proti klimatické změně. Zapojili se do celosvětové studentské iniciativy Fridays for Future (Pátky pro budoucnost) a dnes místo školy stávkovali za klima. Je to teprve začátek, páteční stávky se budou opakovat, zaznělo na náměstí.

Studenti přišli s transparenty jako "Dycky Země", "Neexistuje planeta B" "Změňme sebe, ne klima" nebo "Na mrtvé planetě nejsou žádné lavice". Než se vydali na protestní pochod městem, vyslechli projev klimatologa Alexandra Ače.

"To, co je dnes extrém, bude normální, až budete dospělí," řekl studentům Ač. Extrémy pak budou přímo ohrožovat zdraví lidí. Celý ekosystém je v ohrožení, zdůraznil Ač. "Pokud se nic nezmění, bude pokračovat masové vymírání organismů," uvedl klimatolog.

Podle brněnských studentů nejde o žádnou strukturovanou organizaci, spíše o hnutí, které spojuje stejná obava a zájem. "Obava o udržitelnosti života na zemi a zájem dělat, co je v našich možnostech, abychom tomu klimatickému rozvratu předešli. Je to konec konců hlavně naše budoucnost," uvedla jedna z brněnských aktivistek Lucie Smolková.

Stávkou chtějí studenti poukázat na rozpor: dospělí po nich chtějí, aby se zodpovědně vzdělávali a připravovali na budoucnost, dělají však jen málo pro to, aby mladí vůbec nějakou budoucnost měli.