Odvolací jednání je naplánováno na 11. dubna, řekla pracovnice městského soudu.

Státní zastupitelství pro Svatoně požaduje přísnější postih. U obvodního soudu žalobce navrhoval i zákaz řízení, který ale soud neuložil. Svatoňovi hrozí za nedbalostní těžkou újmu na zdraví až pět let vězení.

Nehoda se stala loni v červnu ve večerních hodinách na křižovatce ulic Ječná a Sokolská. Hasičský vůz byl tehdy podle svědka tramvají odhozen jako hračka na chodník, kde pod ním zůstali uvězněni dva chodci. Třicetileté cizince pak museli lékaři amputovat nohu nad kolenem, její stejně starý manžel skončil v hlubokém bezvědomí.

Hasičská dodávka, která jela k požáru rodinného domu v Praze 10, projížděla křižovatkou se zapnutými majáky a houkačkou a střetla se tam s tramvají. Svatoň projížděl podle obžaloby křižovatkou na červenou. I když měl zapnutou zvukovou i světelnou výstražnou signalizaci, měl podle soudce dbát určité opatrnosti.

Obžalovaný se před soudem hájil tím, že když při vjezdu do křižovatky viděl, že tramvaj na rozdíl od jiných vozidel na silnici stále jede, začal intenzivně brzdit. Jeho advokát v této souvislosti poukazoval na údajnou spoluvinu řidiče tramvaje, který prý houkačku hasičů neslyšel. Soud se ale jeho odpovědností nezabýval s ohledem na to, že muž nebyl obviněn.

Podle znalců z oboru dopravy šlo nehodě zabránit ve vzdálenosti asi 50 metrů od nehody. V této vzdálenosti se mohli řidiči uvidět. Řidič tramvaje ale podle znalců zareagoval na vůz hasičů brzděním až v okamžiku střetu.

Vedle vážně zraněných chodců byli v hasičském vozidle lehce zraněni řidič a tři hasiči, v tramvaji nebyl zraněn nikdo.