„Během čtvrtečního rána a dopoledne vyjížděli policisté k téměř desítce dopravních nehod. Obešly se bez zranění,“ informoval policejní mluvčí Libereckého kraje Vojtěch Robovský. Aktuálně policisté vyšetřují havárii na Šébru u Svoru na Liberecku, kde sjelo auto do příkopu.

„Vlivem přibývající sněhové pokrývky je nutné dbát ostražitosti především ve výše položených oblastech kraje,“ dodal Robovský. Drobná omezení v provozu byla hlášena na silnici I/13 u Rynoltic, v okolí Cvikova, ale také na dalších místech na Českolipsku. Kamiony uvízly na Práchni, a to jak ve směru od Nového Boru, tak od České Kamenice.

Ilustrační foto
Silvestrovská bilance v kraji: Utržené prsty, srdeční zástava, požár auta

Problémy byly i ve stoupání na Chotovický kopec mezi Pihelem a Novým Borem. Silničářům se podle Robovského úsek ve velmi krátké době podařilo plně zprůjezdnit.

Ani centru města Liberce se nevyhnuly dopravní nehody. Krátce před desátou se v ulici Vrchlického srazil linkový autobus s osobním automobilem. Ke zranění osob naštěstí nedošlo, v té době necestovali autobusem žádní cestující. Jednalo se pouze o tzv. „plechy“. Řidiči si dopravní nehodu vyřešili bez účasti policistů.

Aktuálně je pro kamiony neprůjezdná komunikace u Dubé na Českolipsku.

První nadílka sněhu každoročně způsobuje potíže především řidičům kamionů na Šébru ve směru od Svoru na Rumburk.
Řidiče na Českolipsku trápil sníh i skvrny. Neobešlo se to bez několika nehod

Problémy zaznamenávají i další kraje. Kupříkladu v Krkonoších policisté do včerejšího odpoledne zaznamenali okolo desítky nehod. Po kluzké vozovce přitom ujíždějí i zaparkovaná auta. 

Předpověď počasí na příští dny však potěší zejména milovníky zimních sportů a vlekaře. „Na horách očekáváme, že do neděle napadne 40 až 50 centimetrů sněhu,“ uvedl Jaroslav Tuček z královéhradecké pobočky Českého hydrometeorologického ústavu.

Ještě dnes pak bude foukat silný vítr, který řádil už v noci na včerejšek. Lámal stromy a škodil například ve Svobodě nad Úpou. „Poruchu vysokého napětí jsme měli hlášenou ve Svobodě nad Úpou, kde stromy popadaly na dráty elektrického vedení,“ uvedla mluvčí skupiny ČEZ pro východní Čechy Šárka Beránková.

Více informací o situaci v Krkonoších najdete zde:

Ilustrační snímek.
Napadne až půl metru sněhu, varují meteorologové

Dopravu sníh komplikuje i na Olomoucku. „Okolo poledne byly problémy hlavně poblíž Šternberka, kde v kopcích uvízly kamiony, a v dalších vyšších oblastech. Například u Libavé trápil řidiče uježděný sníh,“ řekl dispečer z olomoucké základny SSOK Petr Živura.

Více o situaci na Olomoucku zde:

Ilustrační foto
Sníh komplikuje dopravu, nad Šternberkem uvízly kamiony

Vlna hustého sněžení se přehnala i nad Pardubickým krajem. Hasiči a policisté aktuálně zasahují na několika místech. Zablokovaná je v této chvíli silnice I/35 u Býště, kde se na silnici vzpříčil kamion. Na místě jsou dvě jednotky profesionálních hasičů, které se snaží tahač s návěsem odklidit ze silnice. Doprava je v obou směrech uzavřena, policie dopravu odklání na Vysoké Chvojno. 

Doslova prosekat cestu si museli hasiči v Litomyšli v místní části Pazucha. Havarované vozidlo skončilo mezi stromy, ale aby se k němu vůbec dalo dostat, museli hasiči nejdříve kácet klestí a větve, které blokovali cestu i pohyb.

Více o situaci na Pardubicku naleznete zde:

Bartošovice v Orlických horách.
Sníh je tady. A s ním i led a kluzké silnice

Problémy hlásí i Jižní Čechy. Před 16. hodinou došlo na silnici 3 ve Velešíně na Českokrumlovsku k nehodě dvou osobních aut. "Na místě se tvoří kolona vozidel, při nehodě došlo k lehčím zraněním pěti osob," informuje policejní mluvčí. Podle informací z terénu policie řídí provoz na místě kyvadlově.

Více o situaci na Českokrumlovsku naleznete zde:

Nehoda ve Velešíně.
Aktuálně: Sněžení přináší nehody

Dálnice D1 na Vysočině byla ve čtvrtek odpoledne uzavřena, protože na 98. kilometru uvízly kamiony. Do kolony se musely za asistence policie dostat sypače. Podle systému dopravních informací dosáhla kolona před uzavřeným úsekem pěti kilometrů.

Úsek už se podařilo ošetřit, kolona se před 17:00 rozjela, řekla serveru Novinky mluvčí policie Dana Čírtková.

Na mnoha místech Vysočiny hovoří řidiči o bílé tmě. Několik desítek minut byla také neprůjezdná silnice z Vojnova Městce ve směru na Hlinsko kvůli zapadlé zemědělské technice. Do škarpy sklouznul traktorem tažený valník naložený hnojem. 

Více o situaci na Vysočině zde:

neprůjezdná byla I silnice z Vojnova Městce ve směru na Hlinsko kvůli zapadlé zemědělské technice.
Počasí komplikuje dopravu na Vysočině

 Meteorologové také již vydali varování, že se na mokrých chodnících může tvořit náledí či zmrazky. Výstraha platí od dnešních 16:00 do pátečních 07:00 a týká se zejména Prahy a Středočeského, Ústeckého a Libereckého kraje. Řidiči a chodci by proto měli být opatrní, starší a méně mobilní lidé by měli omezit vycházení ven. Nadále platí, že ve vyšších polohách se dnes mohou tvořit sněhové jazyky a na horách závěje. 

Podle dnešních informací na facebooku ČHMÚ bude však sněžit i v pátek a v sobotu. Nejdéle a nejvíce by mělo sněžit na Šumavě, kde během 48 hodin může napadnout podle výpočtu jednotlivých modelů 30 až 54 centimetrů. Na východě Česka by mohlo napadnout 19 až 40 centimetrů sněhu.

Náledí - ilustrační snímek
Meteorologové varovali před náledím. Hrozí i tvorba sněhových jazyků