"Více než polovina dotázaných (obyvatel EU) shledala kuchyň nejhlučnější místností v domě, a to právě kvůli spotřebičům, které jsou v kuchyni umístěné," řekla ČTK mluvčí společnosti Electrolux Lucie Jakschová. Například ve Velké Británii má pračku v kuchyni 73 procent dotázaných respondentů. V Česku je situace opačná a pračku si do kuchyně instalovalo pouze 5,5 procenta lidí.

"Většina dotázaných napříč celou Evropou včetně ČR umísťuje do kuchyně spotřebiče, jakými jsou například odsavače par, myčky na nádobí, mikrovlnné trouby, lednice a mrazáky," podotkla Jakschová.

V jednom ukazateli jsou ale Češi ve srovnání s Evropou nadprůměrní. Kuchyň je totiž v Česku oblíbeným místem pro milování, které může být někdy hlučnější než ždímající pračka či odsavač par zapnutý na plné obrátky. "V Česku se v kuchyni aspoň jednou týdně miluje 20 procent lidí. V Evropě přitom tento ukazatel činí 13 procent," upozornila Jakschová.

Pětina Čechů v kuchyni poslouchá hudbu. V Evropě tak ale činí polovina lidí. Méně obyvatel ČR ve srovnání s ostatními evropskými zeměmi v kuchyni rovněž sleduje televizi či v ní pracuje.

Češi i obyvatelé ostatních evropských zemí shodně za nejhlučnější spotřebiče považují vysavače, pračky, odsavače par a sušičky. Některým lidem zvuky těchto domácích spotřebičů vadí natolik, že přístroje stěhují do jiných místností. "Z domácích respondentů tak učinilo osm procent a z celoevropského průzkumu to bylo 16 procent dotázaných. Ve většině případů se jednalo o pračku," řekla Jakschová.

Třetina dotázaných Evropanů a 14 procent Čechů nepoužívá některé domácí spotřebiče v době, kdy by jejich hluk lidem znemožňoval jinou práci. Z průzkumu rovněž vyplývá, že 40 procent dotázaných by si přálo mít tišší kuchyň. "Mnoho respondentů se domnívá, že způsobují méně hluku než jejich okolí. V ČR se s tímto výrokem ztotožňuje 30 procent dotázaných," dodala Jakschová.

I když pouze 40 procent dotázaných účastníků průzkumu uvedlo, že se při výběru domácího spotřebiče řídí také mírou jeho hlučnosti, tak výrobci se podle Jakschové snaží uvádět na trh stále méně hlučné přístroje. "Z průzkumu vyplývá, že lidé si přejí mít tišší domácnost vlastní i v sousedství," podotkla Jakschová.