Index porovnává dostupná data o zdraví, životním prostředí, službách či materiálních podmínkách v obcích.

Praha. Ilustrační snímek
V jakých zemích nejlépe skloubíte práci s osobním životem? Česko je čtvrté

Na nejvyšších příčkách žebříčku jsou kromě Říčan další obce z okolí hlavního města, sama Praha je na druhém místě. Vysoko jsou i některé jihočeské obce nebo Brno a další obce na jihu Moravy. "Obce v oblasti Prahy a okolí jsou na předních příčkách především díky výborné dostupnosti služeb a možností, které jsou koncentrované v Praze a pro okolní obce snadno dostupné, například vlakem. Navíc i v těchto obcích samotných bývá na počet obyvatel nadprůměrný počet těchto možností, třeba kvalitní školy a spolky," sdělil jednatel společnosti Obce v datech Jan Havránek.

Naopak nejspodnější příčky obsadily především obce z Moravskoslezského a Ústeckého kraje. "Ve většině obcí z těchto regionů žije mnoho lidí s finančními problémy, relativně vůči ostatním je v nich méně nabídek pracovních míst. V Ústeckém a Moravskoslezském kraji je také poměrně vysoké znečištění," uvedl Havránek.

Oba kraje jsou dlouhodobě regiony s nejvyšší nezaměstnaností v Česku. V květnu činil celorepublikový průměr podílu nezaměstnaných tři procenta, kdežto v Moravskoslezském a Ústeckém kraji téměř pět procent.

Popeláři v New Yorku.
Nejvíce odpadu produkují Newyorčané. Japonci ze skládky budují ostrov

Index kvality života byl podle Deloitte sestaven na základě zhruba tří desítek proměnných. Jsou mezi nimi třeba úroveň zdraví prostředí a dostupnosti zdravotní péče, podmínky pro práci, bydlení a vzdělávání nebo mezilidské vztahy - například ve formě místních spolků. "Projekt obce subjektivně nehodnotí, ale pouze porovnává dostupnost daných služeb a možností doplnil Pavel Šiška z oddělení poradenství Deloitte.

Prvních deset a posledních deset obcí v žebříčkuZdroj: Deloitte

Praha. Ilustrační foto.
Deloitte: Česko zůstává v kvalitě života na 22. místě