Takzvaný šanghajský žebříček ARWU patří mezi nejprestižnější mezinárodní hodnocení vysokých škol. Soustředí se především na vědeckou a výzkumnou úroveň institucí, pro hodnocení světových univerzit využívá šest ukazatelů, včetně počtu článků publikovaných v časopisech Nature a Science. Sleduje také počet nejcitovanějších vědců v databázi Highly Cited Researchers nebo počet držitelů Nobelovy ceny spjatých s danou institucí.

Tisícovku nejlepších škol žebříček letos vybíral z 2500 zařízení po celém světě.

První tři místa obsadily americké školy, za Harvardovou univerzitou následuje Stanfordova univerzita a Massachusettský technologický institut (MIT). Na čtvrtém místě je britská Cambridgeská univerzita, za ní Kalifornská univerzita v Berkeley, Princetonská univerzita, Oxfordská univerzita a Columbijská univerzita v New Yorku.

V Ostravě se již za několik dnů otevře nové nákupní centrum Koksovna, takto vypadala začátkem srpna 2022.
V Ostravě se brzy otevře nové nákupní centrum Koksovna. Řidiči mají obavy

Do první padesátky pronikly z evropských škol vedle britských ještě univerzity z Francie, Švýcarska, Dánska a Švédska.

Česká republika má v žebříčku osm zástupců. Nejlépe je na tom Univerzita Karlova, která si však od loňska o 100 míst pohoršila. Naopak na světovou 401. až 500. pozici a druhou z České republiky se dostala brněnská Masarykova univerzita, která loni skončila na dělené příčce 601-700. Univerzita Palackého v Olomouci skončila na 701. až 800. místě, na 801. až 900. místě skončily shodně České vysoké učení technické a Česká zemědělská univerzita v Praze. Vysoké učení technické v Brně, Technická univerzita Ostrava a Jihočeská univerzita se umístily na 901.-1000. příčce.