Chovatelé zvolili pro slůně tři jména, z nichž mohli příznivci zoo do dnešního poledne vybírat. Kromě Rudolfa byla na výběr jména Nandi a Hanno. Jméno Rudi, které odkazuje na milovníka exotické zvěře císaře Rudolfa II., se od začátku stalo favoritem.

Slůně se v Troji narodilo 7. října, matkou je samice slona indického Tamara, otcem jediný dospělý samec v zoo Ankhor. Jde o třetí sloní přírůstek v historii zoo a druhé slůně počaté v Praze. Prvním slůnětem, které bylo v Praze nejen narozeno, ale i počato, je Maxmilián. Narodil se letos v dubnu Janitě.

"Váží 150 kilogramů a daří se mu velmi dobře," řekl kurátor. Většinu času tráví s matkou, na kterou je v útlém věku plně vázáno. Většinou každý den se zhruba na půl hodiny podívá i do venkovního výběhu.

Chovatelé u malého slona záhy objevili kýlu, kterou ovšem není možné operovat. Pomáhají zdravotní masáže. "Ty slůněti nevadí, spíš bych někdy řekl, že jsou mu příjemné, protože u nich opřený o chobot podřimuje," uvedl Brandl. "Podle veterináře je prognóza uspokojivá a stav stabilizovaný," vysvětlil. Konečné výsledky bude možné zhodnotit zhruba po půl roce.

Čtěte také: Zoo Praha letos navštívilo 1,4 milionu lidí, nejvíce v historii

"V Maxovi našel parťáka, takže tu máme hravou sloní školku," popsal vztah obou slůňat. Hry pro mladé slony znamenají nejen zábavu, ale i přípravu na dospělost. Oba sloní samečky čeká podobný osud, a sice stěhování. "Samci vždy odchází ze skupiny, zatímco samičky ve skupině zůstávají celoživotně," vysvětlil kurátor. Nový domov tak v budoucnu zřejmě najdou v některé z evropských zoologických zahrad.

Pražská zoo chová slony od roku 1933, kdy přišel do Prahy zhruba rok starý slon indický Baby. Poté se zde vystřídali čtyři sloni afričtí, jeden slon pralesní a několik dalších slonů indických. Dnes jich má zahrada i s novým přírůstkem devět. Jediným dospělým samcem je Ankhor, kterého zoo přivezla v roce 2014 z Berlína.

Přečtěte si: V Zoo Praha proběhlo předání cen Velký, Malý a Divoký Richard