Aby se některá silnice mohla dostat na neblahý seznam, musí splnit určitá kritéria. „Podmínkou pro zařazení konkrétního místa do statistiky Allianz Automapy bylo, že na dané komunikaci se za poslední tři roky přihodily minimálně dvě na sobě nezávislé vážné dopravní nehody s těžkými zdravotními následky nebo úmrtím a současně mezi těmito tragickými místy nebyla vzdálenost větší než 100 metrů," vysvětlil mluvčí Allianz Václav Bálek.

Tyto podmínky úsek na silnici I/21 mezi Chebem a Stříbrem splňuje vrchovatě. Za sledované období se tam stalo dvanáct dopravních nehod, přičemž v jednom případě si kolize vyžádala smrt.

Druhým nejrizikovějším úsekem je křižovatka, která propojuje silnici I/16 s rychlostní komunikací E65 za Bezděčínem u Mladé Boleslavi. V posledních třech letech se v těchto místech staly čtyři vážné dopravní nehody s jedním úmrtím a pěti těžkými zraněními.

Trojici pak uzavírá zatáčka u Starých Hutí na silnici I/50 u Uherského Hradiště. Také v těchto místech se staly čtyři dopravní nehody, které si vyžádaly jeden lidský život a čtyři těžká zranění.

Pojišťovna zveřejnila dvacet nejrizikovějších lokalit v Česku a z nich je patrné, že nejhůře dopadl Ústecký, Středočeský a Jihočeský kraj. „Všechny jsou zde zastoupeny třikrát," upřesnil Bálek. Naopak kraje Liberecký, Vysočina a Pardubický se do dvaceti nejhorších dopravních úseků nedostaly vůbec. „Nehodové lokality i jednotlivé dopravní nehody jsou všeobecně rozdílné, ovšem ze souhrnné statistiky lze vyvodit několik dílčích závěrů a specifikací. Převážná většina nehod se stala ve dne, na suché vozovce a viníkem byl řidič, který nebyl pod vlivem alkoholu," uvedl Jaroslav Heinrich z HBH projektu, tedy brněnské projekční kanceláře, která se na vzniku mapy s nejnebezpečnějšími úseky podílí.

Některé úseky z této mapy v minulosti zmizely. „Někdy může i pouhá změna značení zachránit lidské životy," vysvětlil Eduard Perski ze společnosti 3M Česko. Z žebříčku tak například vypadla hned dvě místa ve Zlínském kraji – Buchlovice a Staré Hutě, nebo lokalita u Řevničova na Rakovnicku.

10 nejkritičtějších míst na silnicích v ČRZdroj: DENÍK