Šámal, hlavní autor trestního zákoníku, má šance daleko větší, protože není spojován s žádným politikem. Pokud se stane 15. ústavním soudcem, bude mít prezident Miloš Zeman další práci. Musí totiž jmenovat předsedu Nejvyššího soudu. Jako přirozený Šámalův nástupce se jeví místopředseda NS Roman Fiala, který je velice aktivní i mimo soudní síně.

Český premiér Andrej Babiš
Vydání Babiše ke stíhání? Opakovanou žádost poslanci neočekávají

Přesto nebude tím, koho bude doporučovat ministryně spravedlnosti. „Mým jediným kandidátem na funkci předsedy Nejvyššího soudu se stane pan doktor Fremr. Je však jen na panu prezidentovi, zda jej skutečně jmenuje,“ sdělila Marie Benešová Deníku.

Respektovaný trestní právník

Robert Fremr (62) působil jako trestní soudce Nejvyššího soudu ČR i jako soudce Mezinárodního trestního tribunálu pro Rwandu. Na období let 2012 až 2021 byl zvolen soudcem Mezinárodního trestního soudu v Haagu, loni se stal jeho prvním místopředsedou.

Závora u domů v Horoměřicích. Ilustrační foto
Dostálová chce s vládou řešit možnou pomoc klientům H-Systemu

Fremr je respektovaný trestní právník. Vynesl poslední rozsudek smrti v Československu nad dvojnásobným vrahem Zdeňkem Vocáskem. Vzhledem ke zrušení tohoto trestu po roce 1989 však nebyl verdikt vykonán. Později se stal odpůrcem hrdelního trestu. Jako soudce se podílel na potvrzení doživotí manželům Stodolovým nebo na odsouzení komunistického ministra spojů Karla Hoffmanna za přerušení vysílání rozhlasu v roce 1968.