"Lépe než běžná populace byli informováni o tom, kde a jaké důležité orgány se na lidském těle nacházejí," řekla soudkyně Vera Kůrková. Polehčující okolností je například dosavadní bezúhonnost.

Dovolání podali oba odsouzení a z opačných pozic i nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. NS vyhověl jen státnímu zastupitelství. Uznal policisty vinnými z těžkého ublížení na zdraví a zneužití pravomoci. Trest vykonají ve věznici s dozorem. Po rozhodnutí NS jim zbývá jako poslední mimořádný opravný prostředek ústavní stížnost. Museli by argumentovat porušením svých základních práv.

Odsouzení se dnešního jednání nezúčastnili, jejich obhájce s novináři hovořit nechtěl. V písemném vyjádření Zahradník uvedl, že odmítá přímou zodpovědnost, čin nespáchal a odsouzení pociťuje jako křivdu, která postihuje nejen jeho samotného, ale i rodinu. Také Pergl napsal, že se činu nedopustil v podobě, za kterou byl uznán vinným.

Krajský soud v Plzni nejprve policisty zprostil obžaloby, po zásahu vyšší instance pak oběma uložil osm let. Vrchní soud v Praze ale rozsudek zmírnil na polovinu. Šéf žalobců nesouhlasil s tím, že vrchní soud čin kvalifikoval jako těžké ublížení na zdraví v prvním, nejmírnějším odstavci. Podle způsobu, jakým vedli útok, museli být obžalovaní podle Zemana srozuměni nejen s tím, že způsobí těžkou újmu na zdraví, ale možná i smrt.

Policisté obvinění popírali

Podle pravomocného verdiktu Pergl a Zahradník v říjnu 2013 bezdomovce uhodili obuškem, poté ještě zkopali a způsobili mu vážná zranění. Oba policisté obvinění popírali, s mužem se prý setkali, ovšem nepoužili proti němu násilí.

Příčinou útoku policistů na sedmapadesátiletého bezdomovce bylo podle obžaloby oznámení, že obtěžoval ťukáním na okno ženu v ubytovně. Policisté jej našli v nedaleké osadě bezdomovců v Borské ulici. Tam muže vyzvali, aby šel s nimi na služebnu. Při tom ho podle ostatních bezdomovců dvakrát praštili přes záda obuškem.

Na přilehlé panelové cestě, kde už byli policisté s mužem sami, ho podle obžaloby ještě zkopali těžkými služebními botami. Zlomili mu tím žebro, poranili slezinu, způsobili krvácení do břicha a výrony. Bezdomovec nevyhledal lékařskou pomoc, která mu mohla zachránit život.