„Sbolavými klouby těžko sejde ze schodů bytovky vRozkoši,“ řekla starostka Budíkova Marie Žáčková, kde pro Tomáše vyhlásili sbírku. Tu krajský úřad povolil do konce února. Pokud se na kontě sejdou další peníze a podaří se změnit účel sbírky, pomohly by peníze sbezbariérovým bydlením, plánuje starostka.

„Když vůbec může chodit a netrápí ho bolest, musejí jít za ním a popondávatmu nohy nebo ho snášejí hasiči,“ konstatovala Marie Žáčková.

Číslo konta najdou sponzoři na www.nejvyssicech.cz.

Tomáše dnes čeká cesta do Prahy. Jede na kontrolu do Ústřední vojenské nemocnice vPraze-Střešovicích, kde se 15.října podrobil operacimozku.

Poprvé byl na ní asi před dvěma roky, letos mu lékaři odstranili zbytek nádoru. Díky operaci by mohl skončit Tomášův růst a nabírání váhy. „Doufám, že to dobře dopadne,“ přeje si maminkaAlena.

Tomáš Pustina po operaci lépe a více mluví. „Cítím se dobře,“řekl.

Pustinová děkuje všem lidem, kteří projevili solidaritu. Těší je každý zájem. Před Vánoci třeba pozval basketbalový klub Kondoři Liberec Tomáše na zápas sBK Děčín. „Je bezvadný, že je to napadlo. Přijeli pro nás tranzitem, cítili jsme se tam moc dobře. Přišlo mi, že se známe hodně dlouho. Tomáš byl spokojen, všichni se sním vyfotili,“ popsala zážitky paní Pustinová. Kvituje, že je to pro syna, který je valnou část života zavřený doma vpokoji, senzačnízměna.

Třicetiletý Tomáš Pustina měří 225centimetrů, váží kolem 170kilogramů. Když se narodil, vážil přes tři kilogramy. Teprve kolem desátého roku začal neobvykle rychle růst. Od osmnácti začalo jeho trápení po nehodě nakole.

Absolvoval několik neúspěšných ortopedických operací, následně se mu bortila kolena. Poslední dobou se těžko pohybuje, trpí bolestmi. Vlétě mu pomohl pobyt vtřeboňských lázních, který stejně jako operaci pomohli zorganizovat novináři.