V platnosti zůstalo rozhodnutí kárného senátu Vrchního soudu v Praze, podle kterého Mixová pobírá půl roku o čtvrtinu nižší plat. Žalobkyně pila kvůli starostem v manželství a trpěla depresemi.

"Jedná se skutečně o hraniční případ, nicméně jsme přesvědčeni, že rozhodnutí Vrchního soudu je správné z důvodů lidských. Její jednání bylo determinováno událostmi v soukromém životě," uvedl předseda senátu Stanislav Rizman. Půlroční snížení platu je podle něj dostatečně přísné.

Loni v listopadu Mixová přišla do práce opilá. "Byla apatická, seděla bezvládně na židli. Přiznala jen jednu odlivku fernetu a opakovala, že je jí všechno jedno," citoval ze spisu soudce Nejvyššího soudu František Hrabec. Přístroj na testování alkoholu pak v jejím dechu naměřil 3,25 promile alkoholu. O den později nepřišla Mixová na plánované školení ani do kanceláře a údajně opět pila.

Vrchní soud v Praze uložil státní zástupkyni shovívavý trest, neboť ji opilou viděli jen kolegové, a tak nemohla snížit vážnost úřadu navenek. Ministr však požadoval nejpřísnější verdikt. "Bylo to závažné morální selhání. Soud nepřihlédl k množství alkoholu, v žádném případě nešlo o mírnou opilost," uvedla právnička ministerstva Jitka Smejtková.

Zástupce Mixové Radim Břenek dnes u soudu uvedl, že žalobkyně se rozvádí a měla dlouhodobé problémy s manželem. "Urážel a napadal ji, což se projevilo zkratkovitým jednáním," uvedl Břenek. Podle lékařských zpráv nyní žena abstinuje, léčí se u psychiatra a bere antidepresiva. Ministerstvo se však obává, že problémy se mohou opakovat. Za pití trestal soud Mixovou už před šesti lety. Sama žalobkyně se dnešního jednání zúčastnila, nehovořila ovšem před soudcem ani s novináři.

Soudce Nejvyššího soudu Rizman dnes v odůvodnění rozhodnutí uvedl, že zákon podle něj nenabízí kárným senátům dostatečné spektrum trestů. Nejpřísnějším postihem je definitivní odvolání z funkce, druhým nejtvrdším trestem je snížení platu o čtvrtinu na půl roku. Rizman míní, že mezera mezi odvoláním, které může mít pro osobní život fatální důsledky, a prostou srážkou z platu je příliš široká. "Existuje řada možností, jak by se to dalo řešit, je to ovšem otázka legislativy," uvedl Rizman. Z jeho vyjádření vyplývá, že porada senátu o dnešním trestu pro Mixovou se protáhla na hodinu především kvůli tomu, že soudci marně hledali vhodný trest.