Tlak se vystupňoval po odvolání ředitelů Národní galerie Praha a Muzea umění Olomouc. „S Pavlem Dostálem bych ministra Staňka vůbec nesrovnával. To není stejná liga, to není ani stejný sport. Ministr Staněk byl pro daný resort naprosto nekompetentní a neměl být na tento post nikdy jmenován,“ uvedl Tomáš Lebeda, politolog a vedoucí Katedry politologie a evropských studií Filozofické fakulty Univerzity Palackého.

Překvapila vás ohlášená rezignace ministra kultury Staňka?
Nepřekvapila. Beru tu jen jako formu odvolání.

Grémium ČSSD, které se problémy v resortu kultury zabývalo, před sedmi dny Staňka podrželo. Jak tomu rozumět?
Souvisí to s tím, co jsem již řekl, že to není rezignace, ale forma odvolání. Je to podobné, jako když člověk udělá průšvih v práci a nakonec zaměstnavatel nabídne, že je lepší odejít dohodou, než aby ho vyhodil kvůli nějakému závažnému porušení pracovní kázně. To je jedna věc. A tou druhou je, že je před volbami. ČSSD se do jisté míry hodí, že může udělat něco, čeho si voliči všimnou, že vedení se k tomu může postavit takovým způsobem. ČSSD by to mohlo i pomoci, pokud by se jim podařilo najít dobrou náhradu, tím myslím ale opravdu dobrou. Pro ČSSD je to tedy nyní příležitost, jak před volbami udělat něco, čím si ji voliči všimnou v pozitivním slova smyslu, ale je to jen příležitost a je na ČSSD, jestli ji dobře využije, nebo ne.

K samotnému ministru Staňkovi: pane docente, jak hodnotíte kompetentnost pana Staňka v úřadě? Když nastupoval, vzpomínal Olomoučana Pavla Dostála, nakolik se mu podařilo přiblížit se této personě?
To bych vůbec nesrovnával. To není stejná liga, to není ani stejný sport. Ministr Staněk byl pro daný resort naprosto nekompetentní a neměl být na tento ministerských post nikdy jmenován. Nevím, jestli to byla tak obrovská chyba ze strany vedení sociální demokracie anebo to byl do jisté míry úmysl, jak v té době vyhovět nějakým vnitrostranickým nárokům na podíly křesel mezi jednotlivými částmi republiky a zároveň si vytvořit jistý prostor pro to, za určitých okolností, když bude nějaká nespokojenost, udělat právě takový krok – odvolání a nahrazení.

A role pana prezidenta Zemana? Může nepodepsat?
To se může stát. Prezident Zeman se už několikrát pokusil, dokonce i úspěšně, zasáhnout do procesu jmenování ministrů. Stejně tak se může pokusit do procesu odvolání ministra. Víme už z minulosti, že prezident Zeman je v tomto smyslu těžko predikovatelný.

A zde jsou jisté sympatie k panu Staňkovi…
Víme, že minimálně jedno ze dvou odvolání prezidentu Zemanovi velmi vyhovovalo. Je logické, že zde nějaký pozitivní vztah k ministru Staňkovi bude.