Počty zapojených škol, o nichž odboráři mluví, podle ministra neodpovídají obrazu, který odbory o svém protestu vytvářejí. Odboráři uvádějí, že vláda neplní sliby o růstu platů učitelů. Podle dosavadních zjištění školských odborů se do stávky zapojila víc než polovina škol. Úplně zavřených jich zůstalo přes 1200, provoz omezilo víc než 2700 škol. Téměř tři tisíce dalších institucí vyjádřily protestu podporu.

Online reportáž

Asociace ředitelů základních škol (AŘZŠ) stávku učitelů nepodporuje. Ředitelé, kteří jsou členové asociace, se k protestní akci nepřipojí, učitelům na svých školách ale nebudou ve stávce bránit, řekl viceprezident AŘZŠ Jaroslav Jirásko. Asociace podle něj nesouhlasí s cíli vyhlášené stávky, vládou navržený růst platů však považuje za příliš nízký.

Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Robert Plaga.
Ministr Plaga: Odbory nejsou schopny říci, kolik škol bude stávkovat

Upozornil, že oznámeným cílem stávky je přesun části peněz určených na platy učitelů z nenárokové do tarifní složky. AŘZŠ přitom dlouhodobě prosazuje, aby se zvyšoval podíl nenárokové složky platu učitelů, považuje to za jeden z motivačních a hodnotících nástrojů kvality pedagogické práce. "Cíl stávky tedy chápeme jako snahu o omezení pravomocí ředitelů v oblasti odměňování pracovníků," uvedla AŘZŠ v tiskovém prohlášení.

Babiš se stávkou nesouhlasí

Stávka učitelů je podle českého premiéra Andreje Babiše zbytečná. Vláda na ni reagovat nebude a plán růstu platů, na které se Babiš dohodl s ministrem školství Robertem Plagou (ANO), nezmění. Premiér to uvedl po pondělním brífínku odborů. Také Plaga se dříve na svém Twitteru vyjádřil, že stávce nerozumí.

„Od roku 2014 se navýšily mzdy pedagogů o 59 procent a my ve středu uvidíme, koho vlastně ten Dobšík zastupuje. V životě neměli učitelé tolik peněz, v životě, nikdy,“ řekl Babiš v debatě lídrů stran v Českém rozhlasu.

Premiér Andrej Babiš.
Stávka? Odbory bojují víc za sebe a svoji image než za učitele, řekl Babiš

Babiš se s Plagou minulou středu domluvil, že tarify učitelů vzrostou o osm procent a odměny o dvě procenta. Premiér řekl, že tím považuje vyjednávání se školskými odbory za uzavřené. Ministerstvo práce má připravit vládní nařízení. Podle statistik ministerstva školství v minulém školním roce kraje a obce zřizovaly celkem 9748 mateřských, základních, středních a vyšších odborných škol.