S tibetským duchovním vůdcem dalajlamou se v úterý mimo jiné sešel ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL). Prezident Miloš Zeman, předseda vlády Bohuslav Sobotka (ČSSD), předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD) a předseda Sněmovny Jan Hamáček (ČSSD) v reakci na schůzky politiků s dalajlamou večer vydali prohlášení, že by považovali za nešťastné, aby byla setkání politiků kýmkoliv vnímána jako výraz změny oficiální politiky vzhledem k Číně. Vztahy Česka a Číny jsou podle nich velmi přínosné a užitečné a je v zájmu země je nadále intenzivně rozvíjet.

Jejich oficiální vyjádření přimělo rektora Beka vyzvat vysoké školy k vyvěšení tibetské vlajky. "Před tím to plánované nebylo," řekla Fojtová. K akci se připojila například Univerzita Karlova. "Vyvěšení tibetské vlajky bylo reakcí na přijetí i nepřijetí dalajlamy v České republice," řekl prorektor UK Martin Kovář. Univerzita tak podle něj chtěla také vyjádřit souhlas s humanistickými hodnotami, které dalajlama reprezentuje, tedy lidskostí, nadějí, spoluprací a dobrotou. Od úterního vyjádření vrcholných českých představitelů se dnešní akce "nedá úplně oddělit", doplnil prorektor.

Tibetská vlajka zavlála také na Univerzitě Palackého v Olomouci. Je to výraz přesvědčení, že bez ohledu na politické a ekonomické zájmy mají lidé právo se setkávat a hovořit s kýmkoliv včetně dalajlamy, uvedl na facebooku její rektor Jaroslav Miller.

Tibetská vlajka za pět minut dvanáct vystoupala ve středu na stožár před rektorátem pardubické univerzity. „Vedení Univerzity Pardubice vyjadřuje znepokojení nad postojem představitelů českého státu v souvislosti s návštěvou Jeho svátosti Dalajlámy v České republice a na konferenci Forum 2000. Upřednostňování ekonomických témat před lidskými právy je nebezpečné i pro lidská práva v České republice a politováníhodné i v souvislosti s připomínáním odkazu a 80. výročí narození prvního polistopadového prezidenta Václava Havla. Motto letošního ročníku konference FORUM 2000 zní Odvaha převzít odpovědnost," sdělila stanovisko univerzity Tatiana Molková, prorektorka pro vnitřní záležitosti, představitelé Univerzity Pardubice. 


Symbolické gesto

Vlajku vyvěsila také Západočeská univerzita v Plzni. "Tímto symbolickým gestem se hlásíme ke krédu univerzity. Stojíme za hodnotami, které obstojí v měnícím se světě. I našim studentům tak chceme sdělit, že univerzity zastávají principy otevřené demokratické společnosti, která si váží duchovních hodnot a nebojí se je otevřeně hájit," uvedl její rektor Miroslav Holeček.

K akci se nepřipojily Vysoká škola báňská-Technická univerzita Ostrava, Slezská univerzita v Opavě ani Technická univerzita v Liberci, zjistila ČTK. Nechtěly spojovat politiku s akademickou půdou. "Univerzita nevyvěšuje vlajky žádných států bez ohledu na to, zda s nimi vedení univerzity osobně sympatizuje či nikoliv," řekl rektor Technické univerzity Liberec Zdeněk Kůs.

S dalajlamou, který je jedním z hostů Fora 2000, se dnes ráno setkali také někteří poslanci a senátoři. Schůzku považují za dobrou odpověď na úterní prohlášení vrcholných ústavních činitelů.

Čína osmdesátiletého nositele Nobelovy ceny za mír označuje za separatistu, který bojuje za prosazení nezávislosti Tibetu. Peking považuje Tibet za nedílnou součást čínského území a setkání státníků s dalajlamou kritizuje dlouhodobě.