Změnu potřebuje EU podle europoslance Jana Zahradila (ODS) a prioritou je jednat o reformě unie podle europoslance Pavla Teličky (za ANO). Podle Teličky lze některé otázky řešit beze změn unijních smluv, další problémy ale úpravy dokumentů vyžadují. "Myslím si, že čelíme několika výzvám, kde občané čekají řešení palčivých otázek, a ty si myslím, že nebude možné řešit bez toho, že by se otevřely zakládající smluvní dokumenty," řekl v ČT. Jmenoval vnitřní a vnější bezpečnost včetně migrační krize nebo evropskou obranu. Telička očekává, že k brexitu se Evropský parlament sejde v úterý.

Podle Zahradila by se česká vláda, která dosud byla v rámci EU pasivním účastníkem, měla stát aktivním hráčem. Česká republika by měla ošetřit své zájmy, třeba zajistit si výjimku z přijetí eura a v oblasti azylové a migrační politiky, dodal.

EU potřebuje reformu také podle předsedy Hnutí Starostové a nezávislí Petra Gazdíka. "Brexit je pro nás silné ponaučení. EU se musí reformovat, abychom bezpečnostním hrozbám v budoucnu čelili bok po boku, a ne každý sám," uvedl na twitteru.

Bělobrádek označil volbu Britů za demokratickou, ale špatnou. "Demokracie má ten půvab, že se v ní můžete svobodně rozhodnout zvolit i špatně," uvedl na twitteru. Naznačil, že Británie teď může čelit snahám o odtržení Skotska a Severního Irska. Podle ministra obrany Martina Stropnického (ANO) je třeba vstřebat šok a racionálně se postavit realitě. "Na obou stranách La Manche!" dodal na twitteru.

Libra padá, Moskva slaví, uvedl na sociálních sítích Kalousek. Nejen finanční a hospodářské náklady brexitu podle něj budou velké. "Nejdůležitější je uchovat dětem společnou Evropu a naše důstojné a bezpečné místo v ní," řekl Kalousek. Prvořadým zájmem nyní bude ujasnit si společnou českou pozici, jakou roli chceme v EU hrát, dodal.

Kalousek a Fiala chtějí české stanovisko k reformě EU
Nejdůležitější bude nyní zachovat dětem společnou Evropu a naše důstojné a bezpečné místo v ní, komentoval předseda TOP 09 Miroslav Kalousek průběžné výsledky referenda, podle kterých se většina Britů vyslovila pro odchod z Evropské unie. Podle šéfa ODS Petra Fialy je referendum zásadním mezníkem v evropských dějinách, ČR musí být při otevření evropských smluv připravena prosadit své zájmy. Oba opoziční lídři vyzvali k formulování českého stanoviska.

Kalousek na facebooku uvedl, že náklady brexitu budou velké, nejen finanční a hospodářské. Evropu je podle jeho vyjádření pro ČTK třeba reformovat a nedovolit roztrhat. Prvořadým zájmem nyní bude ujasnit si společnou českou pozici, jakou roli chceme v EU hrát, dodal.

Rozhodnutí Britů označil Kalousek za špatnou zprávu, na facebooku hovořil o pádu libry a oslavách Moskvy. "Jde o problém EU a její oslabení. Významné oslabení EU je v bytostném zájmu Moskvy," řekl Kalousek. Nyní existuje celá řada scénářů, které ale v důsledku oslabí Británii i unii, dodal.

Fiala řekl, že hlasování Britů odráží špatnou integrační politiku unie, která "vede od jedné krize k druhé". Výsledek referenda je podle něj třeba chápat jako výzvu. "ČR ztratí klíčového spojence v prosazování představy o liberálnější, méně centralizované a méně byrokratické Evropské unii," uvedl v prohlášení.

Nastalou situaci chápe jako klíčovou pro ČR. "Odchod Británie znamená otevírání evropských smluv, ČR tam musí prosazovat svoje zájmy," řekl. Navrhuje setkání předsedů demokratických stran, na které by došlo k dohodě, jaké zájmy to budou. Jednání o vystoupení země z EU podle něj bude precedentem do budoucna.

Unie bude podle Fialy v každém případě jiná. V souvislosti se změnami smluv by chtěl získat alespoň výjimku z evropské azylové a migrační politiky a z povinnosti přijmout euro. Europoslanci ODS uvedli, že jsou připraveni pomáhat vyjednat co nejrozumnější uspořádání budoucích vztahů Británie a EU.