„Domluvili jsme se na spolupráci v rámci jednotlivých krajů," uvedla Navrátilová. Rusnok je na listině v Moravskoslezském kraji, Paggio uzavírá listinu v metropoli. „Straně soukromníků fandím, a proto je chci podpořit ze symbolického posledního místa pražské kandidátky. Mají promyšlené návrhy, jak by mohl stát ulevit českým živnostníkům; udělám vše proto, aby uhráli dobrý výsledek," napsal Paggio na Facebooku.

Další členové LIDEM jsou podle Navrátilové na listinách například ve Zlínském a Olomouckém kraji a na Vysočině.

V minulých sněmovních volbách Strana soukromníků nekandidovala, zástupci jejího vedení se objevovali na předvolebních akcích ODS. Na svém webu se označuje za konzervativní stavovskou stranu pravého středu. V programu například uvádí, že chce legalizovat takzvaný švarcsystém, snížit sazby DPH na pět a 20 procent a chtějí snížit i spotřební daň u pohonných hmot a zavést výběr DPH jen z uhrazených faktur.

Strana soukromníků se v průzkumech neobjevuje

Strana LIDEM vznikla loni v květnu odštěpením části poslanců zvolených ze Věci veřejné; ty pak nahradila ve vládní koalici s ODS a TOP 09. K LIDEM se hlásilo osm členů dolní komory. Stranu vedla vicepremiérka Karolína Peake, v srpnu ale rezignovala.

Někdejší nejmenší vládní stranu čeká sněm, na kterém zvolí nové vedení. Soustředí se zřejmě na obecní politiku. „Každá vznikající strana by se měla zaměřit na komunální politiku, aby získala nějaké jméno. Tam jsou vidět konkrétní výsledky," uvedla Navrátilová.

Strana soukromníků se v průzkumech stranických preferencí neobjevuje. Jejím volebním lídrem je předseda Rostislav Senjuk.