Na české ambasádě v Kyjevě stojí lidé i hodiny ve frontě, často úplně zbytečně. Nemají v pořádku doklady, ale leckdy to není jejich chyba. Většinou je pochybení na straně zprostředkovatelské agentury. Přitom právě agenturám zájemci o zaměstnání v Česku platí nemalé peníze. Od začátku je však jasné, že tito uchazeči o zaměstnání pracovní povolení získat nemohou.

„Dnes máme historicky nejnižší nezaměstnanost od roku 1997. Je obrovská poptávka jak po domácích pracovnících, tak i po pracovní síle ze zahraničí a samozřejmě i Ukrajiny,“ objasnila Němcová důvod své přítomnosti na českém velvyslanectví v Kyjevě.

Zaměstnavatelé i samotní zájemci o práci čekají často více než půl roku, než se dostanou do Česka. „Proto se musím ptát, jestli je chyba v nastavení systému, nebo v byrokracii úřednického šimlu,“ připustila Němcová nejistotu. Vzápětí však dodala, že chce systém změnit, ale že to není možné provést od kancelářského stolu. Slíbila, že konkrétní návrhy řešení představí v pondělí.

V České republice v současnosti pracuje více než 110 tisíc Ukrajinců. Vláda navýšila kvóty, které umožňují přijmout více pracovníků. To kritizoval šéf odborů Josef Středula, podle kterého přinese předem neprojednané zvýšení dovozu Ukrajinců jen zaostávání tuzemské ekonomiky, naruší bezpečnost země.