Co říkáte na výsledky ODS?

Výsledky nejsou nijak slavné. Je to prohra ODS, o tom nemůže být pochyb. My jsme říkali, že jdeme do voleb za nevýhodných podmínek a startovací čára je pro nás velmi nepříznivá. Voliči nám teď vzkazují, že máme jít na střídačku, naštěstí nás pravděpodobně nechají postoupit do Poslanecké sněmovny. To, co jsme na sobě udělali během posledních tří měsíců, nestačilo, i když jsme po personální stránce udělali maximum – kandidátní listiny byly sestaveny mimořádně dobře. Důvěra, která byla po pádu Nečasovy vlády otřesena, se zpět získává velmi obtížně. Tak je to i v lidském životě – když vás někdo hodně zklame, tak to trvá, než ho zase začnete brát vážně. To se stalo i ODS a ty dva tři čtyři roky, podle toho, jak dlouho bude trvat mandát této sněmovny, nám dává příležitost, abychom dokončili změnu sebe sama.

Na druhém místě je ANO Andreje Babiše, do sněmovny se dostane i Úsvit Tomia Okamury. Co na to říkáte?

Nejvíce mě děsí postup nesystémových stran, jako je ANO či Úsvit – to považuji za naprostou ránu do vazu demokratickému parlamentnímu systému v ČR. Jestli z něčeho máme být naprosto zoufalí, je to právě tato skutečnost. Druhá věc, kterou bych chtěla komentovat, je nulový vliv prezidentů – současného i bývalého – na uspořádání věcí v parlamentních volbách. Ať tlačili, jak tlačili, ať dělali co dělali, svým stranám nepomohli. Bohužel pro nás – musím přiznat, že nás velmi poškodil Václav Klaus a na našem výsledku nese také on svůj podíl.

Vypadá to, že bude vykroužkován váš předseda Martin Kuba.

Nemohu to komentovat, než budou sečteny definitivní výsledky. Nevím, kolik hlasů je sečteno v Jižních Čechách, může se stát, že vykroužkován nebude. Pak by bylo ode mne velmi neseriózní, kdybych nad někým vyřknula ortel.

Jak se nyní cítíte, jaké jsou vaše pocity, když vidíte tyto výsledky?

Samozřejmě mě to mrzí. Lidsky mě to samozřejmě mrzí, protože jsem během kampaně málem ztratila zdraví, ale to nikoho nezajímá, to tak prostě musí být. Spíše mě to mrzí občansky a politicky, protože když se podívám na situaci, která byla v roce 1946, kdy ve svobodných demokratických volbách občané svobodně nasypali své hlasy komunistům a teď je sypají stranám jako ANO, které má navíc v čele estébáka a ještě k tomu člověka s komunistickou minulostí, tak to mě občansky pokořuje a ponižuje, že tito lidé doslali přednost před těmi, kdo mají čistou minulost – někteří jsou z odborného akademického světa, a ty přeskočí estébák. To je něco, s čím se já nebudu umět vyrovnat.

Měly by se výsledky odrazit ve vedení ODS?

Prosím o trpělivost, co se týká vnitřku ODS, si musíme nejdříve vyřešit mezi sebou.