Zasedání iniciovala opoziční ČSSD kvůli údajnému plýtvání peněz při předsednictví EU.

Zasedání svolané na 18:15 se tentokrát s největší pravděpodobností uskuteční. Poslanci dvou menších koaličních stran chtějí opustit sál a opoziční ČSSD a KSČM by měly sílu schválit programu schůze. ODS ale zdůrazňuje, že podle koaliční smlouvy mají TOP 09 a VV hlasovat proti.

ČSSD chce, aby ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) informoval poslance o zjištěních ministerstva financí. Někdejší vicepremiér pro evropské záležitosti a nynější ministr obrany Alexandr Vondra (ODS) by potom měl vysvětlit svou roli.

Společnost PROMOPRO spol. s r.o. zajišťovala dodávky audiovizuální techniky a další služby na konference v Praze a v regionech. Zakázku dostala bez řádného výběrového řízení. Od úřadu vlády dostala firma zaplaceno zhruba 550 milionů korun. Podle ministerstva financí ale není zřejmé, co stát získal asi za polovinu plateb. Část peněz je zablokována na údajně podezřelých účtech v Rakousku. Ministerstvo podalo trestní oznámení, případ vyšetřuje policie.

Sociální demokraté v minulosti schůzi ke kauze Promopro už vyvolali. ČSSD navrhovala, aby sněmovna žádala Vondrův odchod z vlády. Sněmovna ale tehdy hlasy koalice neschválila program a zasedání se nekonalo.

Představitele TOP 09 při debatě o programu rozhořčil Vondrův projev; podle nich si dostatečně „neposypal hlavu popelem“, jak prý bylo v koalici dohodnuto. Volali po jeho rezignaci. VV zase žádali Vondrovo odvolání při nedávno zažehnané vládní krizi. Ministr obrany nabídl premiérovi Petru Nečasovi (ODS) demisi, ve vládě zatím zůstává.

Čtěte také: ČSSD chce mimořádnou schůzi ke kauze Promopro