„Vláda podle mě nemá konkrétní, jasnou představu o tom, co vlastně bude schvalovat. Proto chci vyzvat vládu, aby toto jednání přerušila," řekla Němcová.

Vláda v otázce cesty prezidenta na květnové oslavy do Moskvy není jednotná, a to zejména po velikonoční roztržce mezi Hradem a americkým velvyslancem Andrewem Schapirem. Lidovci pohrozili, že pokud by se měl Zeman zúčastnit i vojenské přehlídky, jeho cestu nepodpoří. Ke kritice se přidalo i hnutí ANO. Jeho předseda a vicepremiér Andrej Babiš řekl, že pokud chce Zeman uctít padlé, měl si vybrat jinou příležitost a nejlepší by bylo, kdyby si Zeman cestu rozmyslel.

Hradní mluvčí Jiří Ovčáček poukazuje na to, že zatím není jisté, zda přehlídka bude na Zemanově programu. Hrad podle něj ještě nemá podrobný scénář k dispozici.

Spor s velvyslancem

Spor mezi prezidentem a Schapirem kritizovaly strany napříč politickým spektrem. Schapiro v České televizi uvedl, že Zemanova cesta do Moskvy není zcela vhodná. Zeman na to v rozhovoru pro Parlamentní listy reagoval tak, že žádný velvyslanec nemá právo mluvit do jeho zahraničních cest, a Schapiro má proto dveře na Hrad zavřené. Politici pokládali prezidentovo vyjádření za neadekvátní.

Němcová již v polovině března vyzvala vládu, aby nehradila náklady na Zemanovu cestu. Argumentovala tím, že přehlídky se zúčastní jen minimum demokratických politiků. Zeman však uvedl, že jeho neúčast by znamenala zneuctění sovětských vojáků, padlých při osvobozování Československa.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) v té době odmítal, že by vláda neproplatila náklady na prezidentovu cestu. Řekl, že tisíce padlých vojáků nemohou za současnou politiku ruského prezidenta Vladimíra Putina. Podobně se Zemana zastali i komunisté.