ČTK to dnes řekl vedoucí sekretariátu nejvyšší žalobkyně Josef Pavlík. Rozhodnutím o odložení kauzy považuje podle něj Vesecká celý případ za skončený.

Sání byl v Česku stíhán za pohlavní zneužívání školaček a Němec jako ministr rozhodl o předání jeho stíhání katarským úřadům. Policie Němcův postup opakovaně prověřovala, podezření z trestného činu ale nezjistila. S odložením případu souhlasili i pražští žalobci. Spis k případu byl pak odeslán do Brna, protože si jej vedení Nejvyššího státního zastupitelství vyžádalo ke kontrole. Žádné pochybení ale nezjistilo.

Pokyn k prověření Němcova postupu při předání Sáního kauzy do Kataru dala bývalá nejvyšší žalobkyně Marie Benešová, kterou vláda předloni na návrh Němce z funkce odvolala. Předloni byl také případ poprvé odložen, nová nejvyšší státní zástupkyně Vesecká jej znovu otevřela. Zmínila přitom podezření ze zneužívání pravomoci veřejného činitele či podplácení.

Prověřování ale i napodruhé skončilo loni na podzim odložením. Podle vyšetřovatelů i obvodního zastupitelství se exministr ani žádný z jeho podřízených při vyřizování katarského případu trestného činu nedopustili. S opětovným odložením souhlasilo i městské státní zastupitelství.

Člen katarské královské rodiny byl Obvodním soudem Prahy 2 nepravomocně odsouzen za sex s 16 nezletilými a mladistvými dívkami ke 2,5 roku vězení. Soud vynesl verdikt přesto, že Němec několik dní po podání obžaloby rozhodl o předání stíhání Sáního do Kataru. Soud a posléze i Městský soud v Praze konstatovaly, že ministrovo rozhodnutí bylo nezákonné. Nejvyšší soud však uvedl, že zákon ministrovi umožňuje takové rozhodnutí učinit.

Sání byl propuštěn z vazby a odcestoval do Kataru, kde je vyšetřován na svobodě. V médiích se přitom objevily spekulace o tom, že katarská strana nabízela tomu, kdo dostane Sáního z vazby, milion dolarů. Podle informací ČTK bylo na ministrově postupu podezřelé zejména to, že ministerstvo zprvu v korespondenci považovalo předání případu za téměř nemožné. Například v dopise ministerstvu zahraničí označil Němcův náměstek předání případu za téměř vyloučené, protože obžalovaný i svědci pobývají na českém území. Sám Němec nejdříve v dopise katarskému nejvyššímu státnímu zástupci napsal, že do případu nemůže nijak zasahovat a odkázal ho na obvodní žalobce. Později ale ministr překvapivě rozhodl o předání případu do Kataru.

Podle informací z počátku března trestní stíhání katarského prince v jeho zemi ani po roce a půl nikam nepokročilo. Katarské úřady prý stále studují spis z Česka.