Vláda se naopak neshodla na změně podmínek pro umělé oplodnění, bude o nich ještě jednat komise při ministerstvu zdravotnictví, řekl novinářům ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík (ČSSD).

S návrhem, aby byl o pět let zvýšen věk žen, do kterého bude umělé oplodnění hrazeno z veřejného zdravotního pojištění, a aby se zvýšil i počet hrazených pokusů, přišla ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD). Podle Ludvíka by to ale znamenalo velký tlak na finance. "Jde to skoro k miliardě korun ročně. My teď jsme se domluvili, že komisi, která dříve fungovala při ministerstvu zdravotnictví, obnovíme," řekl Ludvík.

Čtěte také: Miloslav Ludvík: Další peníze na zdraví z lidí nedostanete. Nemají je

Pokud komise nalezne na změnách shodu, bude podle Ludvíka úprava náplní jiné novely zákona. Vzhledem k blížícímu se konci mandátu vlády ale není pravděpodobné, že kabinet změny prosadí.

Podle návrhu Marksové mohly ženy zákrok podstoupit do dosažení 44 let věku. Počet pokusů hrazených z veřejného pojištění by měl vzrůst ze tří na čtyři nebo v případě, že bylo v prvních třech pokusech ženě vloženo jen jedno embryo, až na šest pokusů. Ministerstvo práce uvádí, že tím chce reagovat na změny, kdy lidé odkládají rodičovství do vyššího věku, s čímž ale souvisí riziko neplodnosti.

Novela bude mít dopad na rozpočty zdravotních pojišťoven

Novela snižující limit pro doplatky za léky by měla platit od ledna příštího roku. Na státní rozpočet nebude mít dopad, ale na rozpočty zdravotních pojišťoven. Ty podle propočtů ministerstva vydají ročně asi o 440 milionů korun více než v současnosti. Největší dopady - asi 295 milionů korun - se očekávají u Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP), která je největší a má mezi pojištěnci i více lidí vyššího věku.

VZP rozhodnutí vlády respektuje. "My to bereme jako fakt. Budeme se s tím muset vyrovnat," řekl po dnešním jednání správní rady ředitel VZP Zdeněk Kabátek.

Se snížením limitu na doplatky na léky nesouhlasí Svaz průmyslu a dopravy ČR a unie zaměstnavatelských svazů. Pokládají ho za nesystémový a populistický.

Snížení limitu má sympatie opoziční TOP 09. "Snížení limitu doplatku za léky u dětí a seniorů podporujeme, protože skupiny sociálně slabých občanů má stát chránit. Náklady nového opatření - půl miliardy, jsou však finančně choulostivá věc, která by měla být vykompenzována," uvedl místopředseda strany a exministr zdravotnictví Leoš Heger.

Čtěte také: Ministr Ludvík získal 600 milionů korun na zvýšení platů sester