Případ jako přestupek řešila hlavní hygienička ministerstva Jana Fajfrová, protože ÚVN spadá do gesce ministerstva obrany. Mezi účastníky schůzky, na které Zeman podepsal svolání ustavující schůze Poslanecké sněmovny, byli kromě Vondráčka také kancléř Vratislav Mynář a další Zemanovi spolupracovníci.

Udělení pokuty ČTK potvrdil ředitel protokolu Kanceláře prezidenta republiky Vladimír Kruliš. Na Zemana jako pacienta se pokuta nevztahuje.

Policie uvedla, že neumožní přímý kontakt prezidenta Miloše Zemana v nemocnici s osobami, které předem neobdrží souhlas lékaře.
Mynář přivedl Vondráčka k Zemanovi bez vědomí lékaře. Do akce jde proto policie

Schůzka se uskutečnila 14. října. Zeman byl v té době hospitalizován v ÚVN na jednotce intenzivní péče, kde kvůli šíření epidemie platí přísná opatření. Návštěvníci tak měli například povinnost mít roušku nebo respirátor. Na videu, které Mynář zveřejnil jako důkaz prezidentova podpisu, ale nikdo z přítomných ochranu dýchacích cest neměl.

Na videu jsou mimo prezidenta a Vondráčka vidět také Mynář, tajemník prezidenta Jaroslav Hlinovský a Zemanova ošetřovatelka. Vondráček při pozdějších vyjádřeních potvrdil, že video natáčel Kruliš. Ministerstvo obrany tento přestupek řešilo místo obvyklé krajské hygienické stanice, neboť ÚVN je vojenský objekt.