„Vyrovnané hospodaření nemocnic je fata morgana. Nebýt 1,8 miliardy korun ze státního rozpočtu neboli kapes daňových poplatníků na oddlužení a zvýšení plateb za státní pojištěnce, tak by hospodaření bylo velmi ztrátové,“ uvedl Aleš Michl, ekonom Raiffeisenbank.

K opatrnosti nabádá i ministerstvo zdravotnictví. „Otázkou je, které z nemocnic hospodaří dobře a kde to jde na úkor pacientů,“ vysvětluje mluvčí ministerstva Tomáš Cikrt.

Prezident České lékařské komory se domnívá, že za pozitivními čísly stojí nejen finanční injekce ze státního rozpočtu, ale především soukromé nemocnice. „Platy lékařů jsou zde o deset procent nižší, u zdravotnického personálu o dvacet procent. A mzdy tvoří přes 40 procent všech nákladů. Kromě toho se mnohé privátní nemocnice zbavují nákladné péče a pacienty odesílají do fakultních nemocnic,“ vysvětluje prezident České lékařské komory Milan Kubek.

A současně varuje, že zamýšlené daňové změny a reforma veřejných financí způsobí propad v hospodaření nemocnic v řádu minimálně pěti miliard korun. „Jestliže půjde nahoru sazba DPH z pěti na devět procent, podraží léky. Nemocnice to bude stát dalších 1,7 miliardy korun. V nemocnicích se svítí, topí, používá voda, služby, stavební práce. To vše půjde nahoru. A pokud se zmrazí platby za státní pojištěnce, celkově to pro nemocnice bude znamenat několikamiliardový zásek,“ vysvětluje Kubek. S tím souhlasí i ekonomové.