Staníka už v minulosti uznal soud vinným, trestním příkazem mu uložil podmínku a pokutu. Jeho obhájce ale proti rozhodnutí podal odpor, soud proto musel nařídit hlavní líčení.

Soudkyně Helena Králová potrestala Staníka za podněcování nenávisti a popírání, schvalování a ospravedlňování genocidy na konci července roční podmínkou s dvouletým odkladem, podle trestního příkazu měl také zaplatit pokutu 70 tisíc korun.

Staníkův obhájce ale proti rozhodnutí podal odpor, čímž se trestní příkaz zrušil, uvedla dříve Česká televize. Staník podle vyjádření některých svědků v médiích loni prohlašoval ve sněmovní restauraci, že příslušníci menšin by měli být posláni do plynu. Vyzýval údajně i k tomu, aby se všichni homosexuálové, Romové a Židé po narození stříleli.

Staník byl tajemníkem SPD a asistentem poslance SPD Jaroslava Holíka. Při říjnových volbách bránil novinářům ve vstupu do volebního štábu SPD a volal na ně policii. V asistentské funkci Staník na přelomu loňského listopadu a prosince skončil, protože byl podle poslance Holíka příliš vytížen jako tajemník. Předseda SPD Tomio Okamura následně letos uvedl, že Staník není členem a už ani tajemníkem hnutí.