V kombinaci s neotřelým slovníkem nového hnutí ANO, jehož lídři slibovali makat a prostě vše zařídit, to zabralo. Outsider málem vyhrál volby. Dříve neznámá profesorka trestního práva Helena Válková se stala ministryní spravedlnosti, majitel speditérské firmy z Přerova Antonín Prachař dosedl na dopravu a bývalý herec a ředitel divadla Martin Stropnický se ujal obrany. Velký šéf se obětoval a převzal ministerstvo financí.

Dlouhé měsíce poslanci 
a ministři ANO sázeli na tvrdou kritiku svých předchůdců, především Miroslava Kalouska a Víta Bárty, eventuálně Pavla Němce. Po čase s tím už ale nevystačili, a tak jsme loni na podzim byli svědky uplakané demise v podání Antonína Prachaře, který dopravní resort nezvládl, čímž popudil předsedu ANO.

Kdo jde z kola ven

Místo podnikatele nastoupil do čela ministerstva dopravy dlouholetý ředitel stavebního gigantu Skanska Dan Ťok. Ten má jasné úkoly, které s politikou nemají nic společného, je to typický krizový manažer bez dalších ambicí. Stejně lze charakterizovat i Karlu Šlechtovou, která jako odbornice na čerpání evropských fondů vystřídala Věru Jourovou. Současná česká eurokomisařka byla také poslední řádně zvolenou funkcionářkou ve vedení ANO. Po jejím odchodu do Bruselu ANO nemá jediného místopředsedu.

Politickou práci tak obstarává především Jaroslav Faltýnek, nejvěrnější Babišův muž a šéf poslaneckého klubu. Je téměř jisté, že za dva týdny právě jeho delegáti sněmu ANO zvolí prvním Babišovým zástupcem. Před třemi lety, kdy Andrej Babiš ještě neměl hnutí zcela pod kontrolou, se to nepovedlo a delegáti Faltýnka – prý kvůli jeho aroganci a přílišnému sepjetí 
s Agrofertem – odmítli. To letos pochopitelně nehrozí. Na koho šéfův palec ukáže směrem nahoru, ten povýší, opačný pohyb znamená konec.

To zažila na vlastní kůži Helena Válková. Jako ministryně spravedlnosti nepodávala oslnivé výkony, ale ani neudělala žádnou fatální chybu. Na dynamického Babiše byla však příliš „akademická", problémy chtěla rozebírat s každým, a než se rozhodla, trvalo to dlouho.
Ve vzduchu viselo její odvolání už dlouho, fakticky podala demisi až minulé úterý. „Bylo to na základě dohody. Nešlo o vynucený krok," řekl Deníku poslanec ANO Jan Volný, který má velkou šanci stát se součástí nejužšího Babišova týmu.

Pohříchu Helena Válková listu Právo včera prozradila, že vše se odehrálo jinak. „Ještě na konci ledna jsem vůbec nepočítala s tím, že odejdu. 
A 3. února jsem si přečetla palcový titulek v Lidových novinách o osudových chybách ministryně Válkové. Okamžitě jsem předsedovi volala, že už té skandalizace bylo dost."

Ministryně tedy nevolala do LN, ale jejich vlastníkovi, neboť si byla jistá, že útok je veden tímto směrem.

Mediální popravy

LN podobně v minulých dnech zaútočily na náměstka pražské primátorky Adriany Krnáčové (ANO) Matěje Stropnického (SZ) kvůli prodeji bytů na Žižkově. „V tom článku byly naprosté nesmysly, posudek jsem si nechal vypracovat na vzorový prázdný byt právě kvůli stanovení orientační ceny," sdělil Stropnický Deníku a dodal: „Než to ale vysvětlím partnerům v koalici, klidně mě mohou odvolat." Namále má zřejmě i jeho otec Martin, který zatím šéfuje obraně. Ten před týdnem v rozhovoru 
s Deníkem uvedl, že nechce kandidovat na prvního místopředsedu ANO, ale v širším vedení by byl rád. Vypadá to na plané naděje. MfD 
v sobotu totiž napsala, že 
v ministerské funkci ho může vystřídat jeho náměstek Jiří Borovec.

„To jsou spekulace. V ANO se neodehrává žádný boj proti klukům a holkám z plakátů. My jen nemusíme rozdávat křesla jako odměnu za dlouholetou stranickou práci a vyvažovat kraje. Ale také platí, že nemáme stovky perfektních manažerů a politiků. Jsme vděční za každého bombarďáka," pravil Jan Volný.
________________________________________