Archeologové upozorňují: část našeho kulturního dědictví mizí v nenávratnu. Stavebníci totiž nedodržují zákon a neohlašují výkopové práce Archeologickému ústavu.

Aktuálně palčivé jsou pro archeology českolipského muzea zejména zamýšlené fotovoltaické elektrárny v okrese Česká Lípa. „Jen dnes jsme trávili půl dne tím, že jsme dohledávali stavebníky těchto elektráren. Jedná se celkem o čtyři velké akce, z nichž některé mají vypuknout v nejbližších týdnech nebo dnech,“ upozorňuje Petr Jenč, který se snaží preventivně na oznamovací povinnost stavebníky upozornit.

V posledních letech muzejní archeologové spustili informační kampaň, v rámci které uvědomili o nutnosti oznámení staveb úřady všech obcí v regionu včetně jednotlivých zaměstnanců stavebních odborů. „Přesto tento rok nezačal zcela standardně a už teď se potýkáme s několika případy, kdy jsme zjistili určitá pochybení, nejčastěji neoznámení zahájení zemních prací v předstihu, jak ukládá zákon. Jindy zjistíme stavbu zcela náhodně, kdy už je z půlky terén odkopán. Mohly tak být znehodnoceny archeologické nálezy, které jsou kulturním dědictvím s vyčíslitelnou hodnotou a jsou majetkem státu a kraje,“ vysvětluje Petr Jenč.

Nálezy mizí v nenávratnu

„Archeologické nálezy jsou pramenem poznání o naší minulosti, proto se snažíme v rámci výkonu státní správy upozorňovat stavebníky na jejich oznamovací povinnost vůči Archeologickému ústavu Akademie věd,“ potvrzuje Eva Stloukalová, referentka památkové péče Městského úřadu v České Lípě.

Tuto problematiku neřeší stavební zákon, a tak je poměrně snadné se povinnosti vyhnout. Archeologové nejsou účastníky stavebního řízení.
„Českolipsko si za socialismu zažilo své a někdy je opravdu zarážející, že úcta k památkám a historii zde není moc velká,“ říká Petr Jenč a připomíná několik let starý alarmující případ, kdy probíhaly rozsáhlé neohlášené výkopové práce ve středověké Hrnčířské čtvrti v České Lípě, kdy se doslova na haldách válelo na deset tisíc archeologických nálezů. Jiným případem byl loňský nález dřevěného vodovodního potrubí z osmnáctého století v Zákupech. Toto potrubí si jako kuriozitu odvezla firma do svého sídla a teprve na oznámení místního občana bylo potrubí odvezeno do muzea.

Naopak ukázková je podle Petra Jenče spolupráce se stavebníky i úřady v Mimoni. Z objektu bývalého špitálu, který v Mimoni rekonstruují, pochází řada cenných nálezů.

Tomáš Cidlina