Během návštěvy prezidenta sice rodiče čekali na své malé potomky v jiné místnosti, přesto došlo podle serveru Novinky.cz k drobnému incidentu. „Fuj, táhni,“ zakřičela údajně na Zemana při odchodu ze školy jedna z maminek. Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček ženu okřikl, aby se chovala slušně. Žena mu odvětila, že slušně se má chovat Zeman.

Jeden z rodičů zase podle agentury ČTK uvedl, že v případě malých červených trenýrek z papíru na klopě nešlo o organizovaný protest. Červené trenýrky se však kvůli akci umělecké skupiny Ztohoven před pár lety staly symbolem protestu proti Zemanovi. Rudé spodní prádlo ožilo nedávno, když je u Lumbleho vily v areálu Pražského hradu český státník protestně spálil. Při happeningu si Zeman rýpl - jako už tolikrát - do novinářů.

Zeman: Kniha je nejkrásnější věc

V pondělí před školními lavicemi však prezident o politice i o názoru na žurnalistiku pomlčel. „Když jsem byl malý, hrozně nerad jsem vstával a to platí pořád. Kdyby se šlo do školy místo osmi dejme tomu v devět, věřím, že by to pro nás bylo lepší, ale co se dá dělat, zatím musíme vzít v úvahu to, co nám nařídili a musíme poslouchat, protože ve škole se musí poslouchat,“ prohlásil Zeman. „Ve škole se před vámi otevře úplně jiný svět - svět tajemství, svět kouzel a svět krásných věcí.“

Hlava státu dětem popřála, aby se naučili psát, ale hlavně číst. Zeman školou povinným řekl, aby četli hlavně papírové knihy, které jsou nejkrásnější věcí na světě. Zeman podotkl, že pokud ji napsali moudří lidé a děti knihu čtou, je to stejné, jako by si s těmito moudrými lidmi povídaly.

Na dotaz ředitelky školy Zeman řekl, že jako první knihu přečetl Školáka Káju Maříka. Ještě předtím četl leporelo, které však za opravdovou knihu nepovažuje. První dáma Ivana Zemanová podle svých slov nejspíš jako první přečetla knihu Malý Bobeš. Ivana Zemanová na závěr prezidentské návštěvy rozdala prvňáčkům jako dárky knížky policejních pohádek a sladkosti.