Předplatit Deník

PODCAST: Rovnost mezi ženami a muži? Česko patří k nejhorším v Evropě

Rovnost mezi ženami a muži? Česko patří k nejhorším v Evropě | Audio: Deník/Bohumila Čiháková

Muži versus ženy. Dvě skupiny, které se odlišují pohlavím. A podle pohlaví jsou také nastaveny společenské i pracovní kvóty a jistá genderová nevyváženost. Patří sem mateřská dovolená, absence žen v rozhodovacích pozicích a platová nerovnost. Totiž na stejné pracovní pozici dostane žena až o 14 procent menší finanční ohodnocení než muž. Česká republika patří k nejhorším zemím Evropské unie, co se týká rovnosti. Z hodnocených dvaceti sedmi zemí světa skončila až na dvacátém třetím místě. Přitom zásada stejného odměňování za stejnou práci v EU platí již šedesát let.

Proč jsou tedy ženy hodnoceny hůře než muži, jaký vliv má na budoucí práci žen mateřství a jak zasáhla ženy koronavirová pandemie? Nejen na tyto otázky mi odpovídala Lenka Šťastná, prezidentka organizace Business & Professional Women International ČR a zakladatelka konference Equal Pay Day Česká Republika.

Rozdílné platy a málo rozhodovacích pozic

S platovou nerovností se Lenka Šťastná setkala už jako bankéřka. Na vedoucí pozici měla až o 40 procent nižší plat než její mužští kolegové. „Dokud nebude transparentní zveřejňování platů na konkrétní pozici, společnosti tohoto závažného nedostatku budou zneužívat a rozdíly v platech setrvají na aktuálně průměrných 14 procentech,“ vysvětluje prezidentka společnosti BPWI. 

Jako další nedostatek vnímá Lenka Šťastná malou podporu státu. „Ženy zůstávají tři roky doma s dětmi, protože je nemají kam dát. Jesliček a podobných ústavů je pro menší děti velmi málo. A bežná školka zavírá ve čtyři hodiny odpoledne. Mnoho žen by tak uvítalo zkrácený úvazek, který nabízí velmi málo společností,“ dodává Šťastná. 

Jaké je poselství Vánoc?
PODCAST: Dnes potřebujeme lásku víc než kus namazaného chleba, říká kněz Kašparů

Rozdíl v odměňování mezi ženami a muži se v České republice dlouhodobě pohybuje kolem 14 procent. V roce 2020 činil dle statistik Eurostatu rozdíl mezi průměrným výdělkem ženy a muže 16,4 procenta, což představuje zhruba 6 800 Kč měsíčně.

Rozdíl ve výdělku dopadá i na životní úroveň celých rodin. V přepočtu totiž přicházejí v průměru o 80 tisíc Kč ročně. Nerovné odměňování se promítá i do rozdílné kvality života seniorek. Rozdíl ve výši důchodů činí dlouhodobě 17 procent v neprospěch žen.

Nový díl si můžete poslechnout vždy od pátku na www.denik.cz. Vaše příběhy, dotazy nebo náměty můžete posílat na mail bohumila.cihakova@denik.cz.

Hlavní zprávy

Zprávy odjinud