Prachatice, Bruntál, Blansko nebo Sokolov jsou jen některá z měst, kde se letos podvodníci o něco podobného pokusili. Aprotože je falšování neschopenek tresné, případy teď řeší policisté.

Praha bez padělků

„Praha zatím zůstává raritou. Česká správa sociálního zabezpečení loni ani letos žádný obdobný případ nezaznamenala,“ řekla Deníku tisková pracovnice ČSSZ Alena Fraňková. Podezření na pozměňování data má většinou organizace, která je plátcem dávek a neschopenky dostává k likvidaci. Kontaktují ČSSZ, aby falšování prošetřila, a její zaměstnanci podezřelý lístek porovnají s ostatními díly, které archivuje oddělení práce neschopných. Je-li neschopenka přepisovaná nebo nečitelná, požádají ošetřujícího lékaře, aby vystavil náhradní doklad.

Hrozí i vězení

Jací lidé se k upravování dokumentu uchylují, se podle Fraňkové zevšeobecnit nedá. Jistí si však mohou být tím, že jim hrozí za padělání a pozměňování veřejné listiny peněžitý trest či odnětí svobody až na pět let.

To, že se zatím Pražané k falšování neschopenek ve velkém neuchýlili, ale neznamená, že by se nenašel nikdo, kdo by se nechtěl z práce ulít.
„Setkal jsem se i s tím, že ke mně přišel pacient a narovinu přiznal, že mu sice nic není, ale že nechce do práce,“ vzpomíná například praktický lékař z Prahy 6 Cyril Mucha.

Získat krátkodobou neschopenku není podle něj obtížné. „Praktik léčí celého člověka. Když například přijde pacient s tím, že má psychické problémy ze zaměstnání, protože si na něj zasedl šéf, většina lékařů mu neschopenku napíše,“ říká.

Obdobných případů je víc. „Jak poznáme, že člověk, který tvrdí, že má druhý den průjem, chce jen neschopenku, aby mohl zůstat doma,“ ptá se. S dlouhodobými neschopenkami ale švindlíři tak snadno nepochodí, dodal.

Zdraví nemocní

Podle průzkumu Deníku si k lékaři přišel pro neschopenku, aniž by ji akutně potřeboval, každý třetí Pražan.

„Na vysoké jsem si šel k doktorce jednou pro razítko kvůli tomu, že jsem se nestihnul naučit na zkoušku. Od té doby, co pracuju, jsem ale na neschopence ještě nebyl,“ uvedl Josef Michalka z Prahy 4.

„Marodit se dnes moc nevyplatí. Takže když mi něco je a spraví to pár dní v posteli, raději si beru dovolenou,“ řekla Markéta Hlávková z Prahy 2.