Ani teploty hluboko pod bodem mrazu neodradily skupinku ochranářů od sčítání netopýrů nedaleko nejvýše položené obce na Vysočině. Za silného větru se pracovníci Správy Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Žďárské vrchy vydali společně s novináři do opuštěného dolu zvaného Vápenka u Studnic na Novoměstsku. Nechyběl u toho ani Žďárský deník.

Do osmimetrové hloubky bylo nutné spustit se po laně. Pevná obuv, rukavice a baterky nesměly chybět. Důl o rozměrech třicet krát deset metrů byl plný kamenů a ledových útvarů.

Evropsky významný druh

„Letouny na tomto zimovišti sčítáme už od osmdesátých lket. V poslední době se jejich počty zvyšují. Loni jsme jich tu našli na pětadvacet. Nejvíce z nich tvořil druh netopýrů velkých, který je zákonem chráněný a zároveň evropsky významný. Hlavně díky jemu získala tato lokalita na kvalitě a vážnosti,“ řekl po sestupu přítomným žďárský ochranář Jaromír Čejka.

Najít netopýra v bývalém dole je mravenčí práce. Přesvědčili se o tom všichni, kdo se s pracovníky Správy CHKO dolů spustili. „Nejvíce by jich mělo být na stropě. Je tady kolem sedmi osmi stupňů, ale když se podíváte na zem a vidíte ty ledové útvary, je jasné, že dole je teplota nižší. Jsou ale také druhy, které zimují ve štěrbinách. Ty se nám bohužel najít nepodaří, protože jsou dobře skryti. Ale i tak procházíme metr po metru a díváme se, kam to jde,“ vyprávěl Jaromír Čejka a baterkou svítil na strop štoly.

Ve dvou nebo ve třech zvládnou ochranáři sečíst netopýry asi během hodiny. „Dnes to ale asi nespočítáme a spíše se sem ještě vrátíme,“ podotkl.

Ročně navštíví na třicet zimovišť

Pracovníci správy CHKO a novináři však nejsou podle Jaromíra Čejky prvními ani posledními návštěvníky netopýrů v bývalém dole u Studnic. „Určitě sem chodí i turisté. Není to pro netopýry zrovna nejlepší, ale pokud nebude rušení dlouhodobý, neublíží jim to,“ řekl s tím, že pokud se člověk letounů začne například dotýkat, mohou se probudit a bránit se. „Mají zoubky ostré jak jehličky a zcela mimořádně mohou i skousnout. Ale vzhledem k tomu, jak jsou malí, je ranka hluboká maximálně milimetr,“ doplnil.

Ochranáři ročně navštíví na třicet zimovišť netopýrů. „Nejezdíme však pouze do Žďárských vrchů, ale i do Svratecké hornatiny,“ dodal Čejka.