Pokud bude chtít někdo netopýry ze spár či výklenků paneláků odstranit potřebuje výjimku od CHKO či krajského úřadu, uvedl zoolog Borek Franěk ze Správy CHKO České středohoří. Podle něj hrozí každému, kdo zákon poruší až dvou milionová pokuta.

Netopýři se usídlili hlavně ve čtyřech lovosických ulicích Krátká, Víta Nejedlého, Osvoboditelů a Žižkova. Dana Tschakertová z lovosického odboru řekla, že netopýrům prostředí panelových domů vyhovuje, protože nabízí lepší klima. „Netopýři by se měli odchytit a odvést například na Opárno. Stejně se to udělalo před několika roky,“ sdělila.

To však Borek Franěk odmítá. „Odchyt není možný. Na Litoměřicku není pro netopýry vhodné životní prostředí,“ řekl.

Hrozí nákaza vzteklinou

Netopýři ve spárách paneláků se lidem nelíbí a proto žádají CHKO o odchyt. Lucie Symonová řekla, že kvůli přítomnosti netopýrů nemůže ani větrat, protože jí už vlétli do bytu. „Pískají a jejich trus máme stále na oknech. Také mám strach, že přenáší nebezpečné nemoci,“ sdělila maminka čtyřměsíčního miminka Lucie Symonová. Ta bydlí v ulici Krátká. „V panelových domech jsou jich stovky,“ uvedl Miroslav Duda, které bydlí v lovosické Žižkově ulice.

Lidem se po kousnutí od netopýra může do rány dostat infekce a v zahraničí byl pozorován i přenos vztekliny, sdělil Josef Trmal, ředitel krajské hygienické stanice. „Je potřeba s nimi velmi opatrně manipulovat a nesahat na netopýry nechráněnou rukou,“ uvedl. Podle obyvatel lovosických panelových domů se netopýři musí vrátit do přírody.

Borek Franěk sdělil, že právě lidé netopýrům vzali jejich přirozené prostředí, když vykáceli duté stromy v Lovosicích a okolí. To ale Dana Tschakertová odmítá. „Při kácení stromů zde žádní netopýři nebyli,“ uvedla. Netopýr rezavý žije prakticky na celém území Evropy. V České republice kolonie netopýrů obývají zejména Šumavu.