Obžaloba jej vinila z toho, že svým dětem narozeným v letech 1999, 2002 a 2004 strkal prsty do konečníku a osahával je v intimních partiích. U nejstarší dceři se tak mělo stát v září 2006 ve Dvorci u Nepomuka. U dvou mladších dětí v mezidobí od září 2006 do srpna 2007 střídavě ve Dvorci a v Žinkovech.

Traktorista Troch od začátku tvrdil, že děti navedla jeho bývalá družka a jejich matka Ingeborg Šrámková. „Vše je vymyšlené. Navedla je, protože jsme měli velké neshody a protože nechce, abych se s dětmi stýkal,“ řekl při prvním hlavním líčení. V jeho prospěch vypovídali i někteří svědci.

Soud se přiklonil na jeho stranu

„Ocitli jsme se v nelehké situaci. Důkazy předložené obžalobou nemohl soud akceptovat. Nezletilí nebyli před výslechem řádně poučeni a znalci posléze vyloučili další výslechy s ohledem na jejich psychiku. Soud nemusel uposlechnout toto doporučení, ale právě proto, že se jedná o tak malé děti, od toho ustoupil. Státní zástupce ani obhájce nové posudky rovněž nepožadovali,“ vysvětli předseda senátu Přemysl Špicar.

S Ingeborg Šrámkovou se Troch zná již od dětství. Když spolu začali chodit, nastěhoval se k ní do obce Prádlo a narodila se jim dcera a pak další děti. Jejich vztah nebyl příliš stabilní, protože se střídavě vzájemně rozcházeli a dávali dohromady; dle Trocha kvůli tomu, že Ingeborg si několikrát přivedla jiného muže a jeho pokaždé vyhodila. Po čase se k ní vždy vrátil. Když u Šrámkové Troch nebydlel, děti mu žena půjčovala.

Ta se u soudu proti Trochovým tvrzením ohradila a vyvracela i výpovědi svědků. „Žádné chlapy jsem neměla. Nevím, proč to říkají. Děti jsem nenaváděla. To, že jsem panu Trochovi vyhrožovala soudem, není pravda,“ zdůraznila Šrámková. Na to, že s dětmi není něco v pořádku, prý přišla loni v srpnu, když se vrátila z dovolené a Troch jí přijel děti vrátit. U Šrámkové doma byla zrovna sestřenice Martina Kulhavá, které prý děti všechno řekly. „Ona jim dala panenku a děti jí ukazovaly prstem na zadeček a na přirození,“ uvedla Šrámková s tím, že hned druhý den šli k lékařce, kde děti ukázaly to samé.

Děti si dle jejich matky, která žije od listopadu 2006 s novým přítelem, dnes už nic nepamatují a nic neřeknou.

Soud také zohlednil snahu obžalovaného, který chtěl, aby šla dcera na psychologické vyšetření poté, co k němu v září 2006 odmítala jezdit. „Kdyby činy uvedené v obžalobě spáchal, musel by předpokládat, že u psychologa to dcera řekne,“ doplnil Špicar.

Troch stále ještě nemá vyhráno. Státní zástupkyně se totiž na místě odvolala.

Policie: Důležitá je prevence, a to hlavně u dětí

Z policejních statistik vyplývá, že v letech 2004 až 2006 počet znásilnění celkově poklesl v celé ČR, tedy i na území Plzeňského a Karlovarského kra­je.

„V loňském roce ale došlo k nárůstu o 21 případů oproti roku předchozímu. Celkem jsme řešili 68 těchto násilných trestných činů,“ uvedla mluvčí západočeské policejní správy Ilona Týmlová. Za první čtyři měsíce letošního roku odpovídá statistika roku loňskému. „Evidujeme 17 případů,“ sdělila Týmlová.

Policisté se snaží případům znásilnění předcházet prevencí, a to v každém věku. „Děláme besedy ve školách, domovech, výjimkou ale nejsou ani děti v mateřských školkách či senioři,“ uzavřela Týmlová.