Sáčky, které mají často ovocné příchutě, užívají i žáci základních škol. Deníku to potvrdilo několik školských pracovníků. Dětem bývá často při konzumaci nikotinových sáčků špatně. Ve škole pak například zvrací. Adiktologové a pracovníci prevence před užíváním nikotinových sáčků varují.

„Nové produkty obsahující nikotin představují výzvu pro prevenci, léčbu i politiku kontroly tabáku. Výzkum potvrdil, že elektronické cigarety, zahřívaný tabák i nikotinové sáčky jsou nejatraktivnější pro mladé lidi. Tato skupina je současně nejvíce ohrožena rozvojem závislosti,“ vysvětlil nedávno Deníku Adam Kulhánek z Centra pro výzkum a prevenci užívání tabáku Kliniky adiktologie 1. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Podle něj se závislost na nikotinu u dětí a mladých lidí do 25 let vytváří až sedmkrát rychleji než u dospělých.

Ilustrační foto.
Doklady nahradí telefon. Místo občanky lidé ukáží jen QR kód, plánuje nová vláda

Nikotinové sáčky jsou výrobky bez tabáku obsahující nikotin, který se do těla dostává perorálně skrze sliznici, a to zpravidla umístěním sáčku pod horní či dolní ret.

Jedná se o alternativu kouření, která je poměrně populární v Dánsku, Rusku a Švédsku a nově také v České republice. Na českém trhu se nabízejí v plastovém pouzdře ve tvaru puku, který je vybaven přehrádkou pro použité sáčky. Podle průzkumu z roku 2021 je nejčastěji nakupují uživatelé ve věku 15 až 24 let. I když nejde o tabákové výrobky, jejich prodej je omezen věkem 18 let. Přesto často končí v rukou nezletilých uživatelů.

Nevolnost a zvracení

„S nikotinovými sáčky jsme se setkali relativně nedávno během loňského podzimu. Nejprve šlo o střední školy, ale postupně se jejich užívání začalo objevovat i na základních školách. To, že je žáci používají, se většinou zjistí, až když se pozvrací,“ řekl Deníku Jan Molnár z obecně prospěšné společnosti Maják, která se na školách v kraji věnuje prevenci závislosti na návykových látkách, nikotinu a alkoholu.

Dodal, že jelikož jde o nový trend, v rámci protidrogové komise rady kraje rozeslali mail na školy s upozorněním a varováním. „Při užívání nikotinu vzniká závislost. Navíc to narušuje fungování kolektivu, kdy sáčky někdo nakoupí a pak je třeba rozprodává ve třídě,“ doplnil Molnár.

Pražští dobrovolní hasiči v akci.
Dobrovolní hasiči jásají. Smějí nosit uniformu se státním znakem

Tvrzení Molnára, že jde o nový trend, potvrzují i zkušenosti z několika libereckých základních škol. „Potkali jsme se s tím před Vánoci. Kluk ze 6. třídy předával nikotinový sáček dvěma šesťákům a sedmákovi, tak jsme na to přišli. Předali jsme to Policii ČR a zjistilo se, že to kluci nakoupili v trafice v Pražské ulici. Poučili jsme je i ostatní žáky při třídnické hodině a příští týden máme pedagogickou radu, tak se k tomu musíme nějak postavit,“ napsala Deníku zástupkyně ředitele ZŠ Dobiášova Jana Paštová.

Podobnou zkušenost mají na další základní škole v centru Liberce. „Objevili jsme žvýkání nikotinových sáčků u dětí na druhém stupni. Měli jsme s nimi na toto téma několik informačních třídnických hodin. Vysvětlili jsme jim škodlivost takového počínání na jejich zdraví a také platnost zákazu užívání návykových látek ve škole a při všech školních akcích. Zároveň jsme poučili a informovali rodiče všech dětí na třídních schůzkách,“ popsala ředitelka školy, která si nepřála zveřejnit jméno.

V dalších školách, které Deník oslovil, o problému vědí, ale zatím se s ním nesetkali. „O nikotinových sáčcích víme, náš preventista je s touto formou návykových látek obeznámen. Zatím jsme ale žádný případ použití ve škole neřešili. Očekáváme, že to k nám teprve dorazí,“ reagoval ředitel ZŠ Broumovská Martin Mikuš.

Hrozí závislost

Podle metodičky prevence na Základní škole U Soudu Michaely Slowiakové téma nikotinových sáčků budou zařazovat do výchovy ke zdraví. „Zatím jsme žádný případ neřešili. Děti si v okolí školy dávají pozor, protože z budovy je dobře vidět do všech stran, s tím souvisí i kouření. V některých třídách experimentují pouze jedinci, ale u jedné třídy osmáků to budou skoro všichni. Nedělám si iluze, že v devítkách to není obdobné,“ napsala Slowiaková na dotaz Deníku.

V roce 2021 žilo v ČR přes 10,52 milionu lidí.
Sčítání lidu: Obyvatel přibylo, ale populace stárne. Senior je každý pátý Čech

Podle Davida Adamečka, který působí jako odborný ředitel organizace Advaita věnující se prevenci a léčbě závislosti, je ve srovnání s kouřením cigaret užívání nikotinových sáčků méně škodlivé, protože odpadá všechno související s vdechováním tabákového kouře, ale vzhledem k obsahu nikotinu na něm vzniká závislost. „Právě účinek nikotinu pak velmi pravděpodobně způsobuje u dětí zmiňovanou nevolnost,“ uvedl Adameček.

Jelikož nejde o tabákové výrobky, nevztahuje se na nikotinové sáčky příslušný zákon. Na konci dubna proto vstoupila v platnost novela zákona, kde jsou nikotinové sáčky jako samostatná kategorie výrobků. Tím se sice omezil prodej sáčků pouze pro starší 18 let, ale ani to nezabrání, aby se výrobky s nikotinem dostaly k nezletilým.