Závislost na tabáku má dokonce svou diagnózu – dg F 17. Z celoživotních kuřáků jich 16 procent zemře na rakovinu plic. Čísla jsou varující, ale kuřáci přesto nechtějí nebo nemohou přestat. „Lidé se mylně domnívají, že zkonzumují stejně nikotinu, jako je uvedeno na krabičce,“ říká Eva Králíková z 1. Lékařské Fakulty Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Uváděný nikotin ale nekoresponduje s číslem napsaným na krabičce, hodnoty jsou často mnohem vyšší. Není to proto, že by výrobci schválně klamali spotřebitele, testy jsou dělány v laboratorních podmínkách a při kouření vždy záleží na spotřebiteli, jak moc z cigarety potáhne. V laboratoři se navíc nebere v úvahu, jak kuřák cigaretu drží – ve většině případů těsně na konci filtru, kde je právě proužek, který by měl obsah tabáku naředit s okolním vzduchem.

Spotřebiteli se tak do plic dostane mnohem víc škodlivých látek, než kolik uvádějí laboratorní hodnoty. „Závislost na tabáku se rovná závislosti na heroinu. Má stejné účinky na mozek, kuřákům se zvyšuje počet nikotinových receptorů,“ říká Eva Králíková. Podle Evy Králíkové je proto vhodné přestat s kouřením pomocí nikotinových náhražek. „Kuřák, který chce přestat a do jedenácti minut si nedá nikotin si stejně zapálí, jeho mozek mu prostě nedá šanci,“ vysvětluje. Silná závislost na tabáku je diagnostikována v případě, že se kuřák musí do jedné hodiny po probuzení zapálit (některé zdroje uvádějí i 30 minut). Eva Králíková také radí, aby ženy přestaly s kouřením na začátku menstruačního cyklu, protože potom už nabíhají hormonální reakce při kterých se cítí mizerně.