Po dnešní schůzce s předsedou Senátu Milanem Štěchem (ČSSD) to novinářům potvrdil prezident NKÚ Miloslav Kala. Řekl, že návrh v předložené podobě reaguje i na připomínky v Senátu. Řada senátorů vyjadřovala obavy hlavně z duplicity kontrol. Nový návrh novely zákona o NKÚ proto počítá třeba s tím, že na obce by se kontrolní pravomoc rozšiřovala postupně rok od roku podle jejich velikosti. Úřad by mohl také kontrolovat firmy, v nichž mají stát, obce nebo kraje nadpoloviční podíl.

Podle předsedy Senátu Štěcha nový návrh není úplně v pořádku, protože nenaplňuje zcela závazek vlády zjednodušit kontroly obcí. „Bylo by dobře, kdyby předkladatelé, možná i pan premiér, vstoupili v jednání se starosty a samozřejmě i se senátory, kteří měli nejvíc výhrad," řekl Štěch redakci a České televizi. Obě strany by si podle něj měly ujasnit hranice kontrol. „Je tam určitý pokrok. Ale nejsem si jist, že těm zákonodárcům, kteří měli nejvíc výhrad, zejména z řad starostů, to bude stačit," dodal.

Pokud jde o duplicitu kontrol, je podle Kaly potřeba vyřešit nynější zákon o finanční kontrole. Novelu už připravuje ministerstvo financí a podle jeho informací už ho obdržela Legislativní rada vlády.

Kala řekl, že NKÚ zveřejňuje dopředu svůj plán kontrolní činnosti na daný rok a ostatní instituce, které také mají právo kontrolovat, se v něm inspirují v tom smyslu, aby už nekontrolovaly obec, do níž se chystají kontroloři z NKÚ. „Je to významné opatření, které by mělo bránit duplicitám kontrol," podotkl.

Vzhledem k tomu, že zbývá rok do sněmovních voleb, očekává Kala, že schválení nového návrhu bude buď trvat jen krátkou dobu, nebo se bude muset začít od začátku. Podle něj se podařilo napsat kvalitní návrh. Dodal však, že pokud se nepodaří dosáhnout dohody nad požadavky senátorů, jde o zbytečný pokus.