Úřad loni dokončil 40 kontrol, o jednu méně než o rok dřív. Prověřil přitom majetek a peníze v celkovém objemu 156 miliard korun.

Například v souvislosti s kontrolou odvodů z loterií podal NKÚ trestní oznámení kvůli výdajům ministerstva financí za poradenské a právní služby. Z informací na webu NKÚ vyplývá, že oznámení padlo i kvůli hospodaření ministerstva dopravy a jeho podřízených organizací, kde se mimo jiné dělily zakázky na menší a utrácely se peníze za dárky a reklamní předměty. Další trestní oznámení úřad podal na základě kontroly vymáhání zahraničních pohledávek, Městské státní zastupitelství v Praze ho ale loni v listopadu odložilo.

Chyby se opakují

Stát podle NKÚ také například omezuje konkurenční prostředí při zadávání zakázek a porušuje základní principy financování významných investičních programů. Z výsledků kontrol podle NKÚ vyplývá, že řada chyb se dlouhodobě opakuje a v některých se problémy dokonce prohlubují. Největší problém nespočívá v tom, že by chyběla pravidla, ale v tom, že se porušuji a nevyvozuje se z toho odpovědnost, tvrdí kontroloři.

Příklady nedostatků z loňského roku dokládají při porovnání s předchozími lety, že v hospodaření státu stále přetrvávaly některé závažné systémové nedostatky obdobného charakteru, uvádí zpráva.

Někteří se poučili

NKÚ ale uvádí i několik pozitivních případů, kdy se úřady poučily z chyb. Jedním z nich je ministerstvo zemědělství, které v minulosti dostalo dokonce pokutu přes půl miliardy za zakázky na informační technologie. Loni MZe vypsalo novou zakázku a v otevřené soutěži klesla cena proti minulosti na čtvrtinu. Ministerstvo by tak mohlo ročně ušetřit 300 milionů korun.

Za zvlášť úspěšnou označil NKÚ spolupráci s vládou, oceňuje i spolupráci s poslanci z kontrolního výboru. Prezident úřadu Miloslav Kala se díky změně jednacího řádu vlády může účastnit projednávání kontrolních závěrů a vyjadřovat se k navrhovaným nápravným opatřením.