Členové gangu, údajně úzce spojeného s ruským prezidentem Vladimírem Putinem akci avizovali dopředu na jedenáctou hodinu.

Motorky z Rusky byly jen tři

K památníku, který připomíná tuhé boje v roce 1813 dojela hlavní skupina přibližně 25 strojů ve čtvrtek 7. května těsně před polednem. Před 202 lety zde svedly spojenecké armády Ruska, Pruska a Rakouska - Uherska proti francouzské Napoleonově armádě.

Památník v Přestanově patří do souboru staveb v okolí, které bitvu připomínají a je věnován právě ruským vojákům. Pomník s dominantou v podobě bohyně Niké byl postavený podle návrhu P. Nobileho v roce 1837.

Kytice k památníku položili motorkáři z několika zemí.

Účastní se tzv. Jízdy vítězství, kterou původně měli absolvovat Noční vlci z Ruska. V koloně pětadvaceti motorek, která přijela do Přestanova však byly motorky s ruskými čísly jen tři.

Další stroje byly z Makedonie, Bulharska, Slovenska, Německa a z Čech. U památníku je čekaly osádky dalších dvaceti motorek z různých míst republiky.

Společná modlitba

Společně se pomodlili u hrobu desítky tisíc padlých ruských vojáků, položili kytice a dostali pamětní kříže ke 200. výročí bitvy.

„Rusy nepustili, tak jsme se rozhodli je zastoupit," vysvětlil vedoucí skupiny Lenin Jormanskij, který přijel se skupinou kamarádů z Makedonie. Ujeli na 1 500 kilometrů a další stovky je do cíle ještě čekají.

„Na Berlín," odpověděl Lenin rázně na otázku, jaký je jejich další program. Popravdě ale kolona vyrazila od přestanovského památníku na oběd do Krupky, další zastávkou budou Drážďany a pak teprve Berlín, kam chtějí dorazit ještě o víkendu.

O bitvě moc nevěděli

O bitvě u Chlumce a Přestanova toho někteří jezdci moc nevěděli. Se zájmem si poslechli informace o významu bitvy a jejích strašných následcích.

Pravoslavný duchovní Miroslav Machata v projevu vyslovil přání. „Dej Bůh, aby Evropa už nikdy nezažila ždnou válku, abychom žili v míru a důstojně."

„Tuhle zastávku jsme vybrali proto, abychom mohli uctít památku vojáků, kteří padli ve všech válkách v historii, je to místo, kde se na hrůzy války nedá zapomenout," řekl Vladimír Kuprejčik, zástupce náčelníka Všekozáckého svazu Českých zemí a Slovenska.

Organizace, kterou zastupuje, vznikla již v roce 1921. „Navazujeme na tradice. Je nás asi sto, mezi kozáky se hlásí i naše děti," dodal Kuprejčik.

Přišli i politici

Šťastnou cestu a bezpečný návrat popřál motorkářům ústecký senátor Jaroslav Doubrava(Severočeši.cz). „Přijeli se poklonit památce svých předků. To je snad normální. Když tu před nedávnem jeli v obrněných vozech se ozbrojení Američané, tak se slavně jásalo. Tihle kluci přijeli s květinami a najednou je skandalizují," pozastavil se senátor.

Dalším politikem, který se akce osobně zúčastnil byl krajský radní a místostarosta Krupky Jaroslav Dubský (KSČM).

Jak potvrdil Jiří Ušák z dopravní policie, během jízdy do Přestanova nemuseli policisté řešit žádný přestupek motorkářů.