Středobodem jeho zájmu má být občan, z jehož práce vzniká bohatství země. Klaus konstatoval, že v posledních letech měl možnost zažít politický život zevnitř a podle něj to byla „děsivá zkušenost“, kdy kolem sebe viděl „stádnost, pokrytectví a hloupost elit, které neřeší skutečné problémy“.

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman
Pavel Zeman: Prezident nepřímo potvrdil, že se uvažovalo o mém odvolání

Podle něj „přišel čas, kdy si občané musejí vzít svoji zemi zpátky“. O tom, co si myslí o aktivistech všeho druhu, hlavně těch ekologických, nenechal nikoho na pochybách, když pravil: „Vývoj světa nemá určovat šestnáctiletá puberťačka (Greta Thunbergová – pozn. red.) s diagnostikovanými poruchami.“

Loví mezi senátory

Klaus představil také svůj nejbližší tým, tedy devět členů přípravného výboru a čtrnáct krajských koordinátorů. Akce se nezúčastnil jeho otec, exprezident Václav Klaus, byť v hnutí má působit jako garant zahraniční politiky. „Bude jezdit na setkání s Orbánem a Faragem,“ nastínil jeho roli Klaus jr.

Andrej Babiš a Čapí hnízdo.
Kauza Čapí hnízdo: O zastavení stíhání požádali všichni obvinění

Ve vedení hnutí působí bývalá členka ODS, poslankyně Zuzana Majerová Zahradníková a blízko k němu mají senátor Jaroslav Zeman (ODS) a Ivo Valenta (nestr.). O vstupu do Trikolóry uvažuje Václav Krása, předseda Národní rady osob se zdravotním postižením, který Deníku potvrdil, že jako pravicovému člověku mu jsou Klausovy myšlenky blízké. Sympatizují s ním i ekonomové Vladimír Pikora a Markérta Šichtařová či češtinářka a blogerka Veronika Valíková.

Realisté a svobodní

Trikolóra chce mít buňky po celé zemi a jejím cílem jsou především sněmovní volby. Klaus prý nikdy nepřemýšlel o tom, kolik procent v nich získá. „Máme nějaké ideje, ctíme určité hodnoty a pakliže lidé vidí svět jako my, doufáme, že se k nám přidají,“ řekl.

„Máme nějaké ideje, ctíme určité hodnoty a pakliže lidé vidí svět jako my, doufáme, že se k nám přidají,“ řekl. Na dotaz Deníku, čím se chce odlišit od projektů s podobným zaměřením, jako byli Svobodní Petra Macha nebo Realisté Petra Robejška, které ve volbách neuspěly, odpověděl: „Přece jen máme trochu jiný program a rozhodně větší ajfr.“

Ten mu ovšem kromě nových lidí budou dodávat i členové nejužšího vedení jako Antonín Fryč, který byl právě u Realistů nebo Tomáš Grygar, bývalý asistent europoslance Macha.

Kancléř Vratislav Mynář.
Mynář naléhal na podání stížnosti v kauze Lány, tvrdí exministr Pelikán