Norské úřady rozhodly jejich matku Evu zbavit rodičovských práv a mladšího hocha dát k adopci. Podle ní i jejích zástupců za rozhodnutím bylo právě to, že mluvila s médii.

„Rodiče mají právo vyjadřovat se svobodně o případech skrze média. Žádným způsobem tím neriskují, že budou za toto potrestáni či trestně stíháni," uvedla v jednom z prohlášení norská ambasáda. Poukazuje na citlivost případů pro děti i jejich rodiče. „Rodiče mají právo na bezplatnou právní pomoc během celého procesu," sdělilo velvyslanectví. Už dříve uvedlo, že rodiče mohou dostat advokáta ex offo.

Ambasáda sdělila, že nemá žádné informace o důvodech rozhodnutí „o dvou nezletilých dětech českého občanství". Případ mohou komentovat jen účastníci řízení, což podle velvyslanectví může vést k tomu, že média nepředstavují záležitost „na základě všech relevantních informací". Názory by ale měly vycházet „ze správných a věcných" údajů. Kvůli povinnosti zachovat mlčenlivost a s ohledem na ochranu dětí nemohou norské úřady „reagovat na nesprávná tvrzení", uvedlo už dřív velvyslanectví. Nyní sdělilo, že norský zákon je v souladu s principy Úmluvy o právech dítěte a norské zákony se vztahují na všechny lidi v Norsku bez ohledu na jejich původ či národnost.

Snímky chlapců

Michaláková nechtěla rozhodnutí norských úřadů komentovat. Napsala, že norské úřady jako jeden z hlavních důvodů uvedly právě to, že o kauze mluvila s médii. Chystá se odvolat. Podle některých informací mohlo úřadům vadit hlavně to, že se ve sdělovacích prostředcích často objevovaly informace o chlapcích i jejich snímky.

Případ vyvolává i slovní přestřelky mezi politiky. Europoslanec Stanislav Polčák (TOP 09-STAN) přes média vyzval svého lidoveckého kolegu z europarlamentu Tomáše Zdechovského, aby přestal navrhovat vyhoštění norské velvyslankyně z Česka. Poškozuje to prý vzájemné vztahy a nepomáhá matce a jejím synům. Sedm českých europoslanců – mezi nimi Polčák i Zdechovský – podepsalo ve středu společné prohlášení. Vyzvali v něm ke zdrženlivosti politiků v kauze. Odmítli také vyhoštění ambasadorky Norského království z Prahy. Zdechovský pak řekl, že i když prohlášení podepsal, svůj názor na vyhoštění nezměnil. Prezident Miloš Zeman zase zrušil pozvání velvyslankyně na oslavy 28. října.

Také senátorka a šéfka Nadace Naše dítě Zuzana Baudyšová se prý nesetkala „s příběhem tak hrubého porušení lidských a dětských práv", jaký mají Michalákovi. Norský postup považuje za „výsměch Úmluvě o právech dítěte". Postrádá „zásadní reakce a akční kroky" členů vlády, aby se děti vrátily do rodiny.