Dnes desetiletý Denis a sedmiletý David vyrůstají odděleně ve dvou pěstounských rodinách. Mladšího chlapce soud podle výboru podporovatelů rodiny dal k osvojení jeho pěstounům. Norská sociální služba bratry rodičům odebrala kvůli podezření na zneužívání, zanedbávání a fyzické týrání. To se nepotvrdilo. Soud ale tehdy považoval zjištění za závažná a děti nechal u pěstounů.

Michaláková předloni požádala o přezkoumání případu a svěření dětí do péče, norské úřady loni na podzim rozhodly o zbavení rodičovských práv a adopci mladšího hocha. Otci rodičovská práva ponechaly. Chlapci se narodili v Norsku, jejich matka tam také žije.

Při soudním jednání Michalákovou podpoří český stát. Soudu už poslal své stanovisko, využívá takzvaného písemného podání ve veřejném zájmu. Poukazuje na Úmluvu OSN o právech dítěte, podle níž se adopce v cizině dá považovat za náhradní péči, pokud není možné se o dítě postarat v jeho vlasti. Další výhrada má směřovat proti tomu, že se matka nemohla vídat se syny, i když o to stála. Zapojení ČR do norského řízení schválila vláda.

Zastánci matky žádali, aby se Česko zapojilo do řízení jako vedlejší účastník a jeho zmocněnec přímo vystoupil v soudní síni. Podle mluvčí ministerstva zahraničí Michaely Lagronové byl zvolený způsob jediná možnost, která se dala využít.

Záměrné utlumování kontaktu s rodinou

Výbor podporovatelů tvrdí, že norské úřady nyní před soudním řízením „odmítly prověřovat" podmínky Michalákové a připravené prostředí pro návrat hochů. Záměrně prý také postupně utlumovaly kontakty chlapců s rodinou a důvodem zbavení rodičovských práv byla medializace případu.

Norské velvyslanectví a norské úřady se k případu nevyjadřovaly. Norská ambasáda ale už dřív na svém webu napsala, že sdělovací prostředky nemusí představovat věc „na základě všech relevantních informací" a norské úřady kvůli povinnosti mlčenlivosti nemohou „reagovat na nesprávná tvrzení". Podle některých ochránců dětských práv se nyní upřednostňuje zájem matky nad zájmem hochů. Podle některých médií a expertů také není možné si na kauzu udělat jasný názor jen se znalostí stanoviska jedné strany.