Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) dnes zopakoval, že považuje měsíční prodloužení nouzového stavu za nezbytné. Jinak bude kabinet muset žádat Sněmovnu znovu. Podle ministra mohou být vládní opatření uvolněna i v případě, že by nouzový stav stále trval. Fiala i Bartoš však budou chtít vědět, jaké jsou konkrétní důvody prodloužení nouzového stavu a v jakém případě by měl být zrušen. "Jaké je to číslo, kdy si řekneme, zastavili jsme to?" prohlásil Bartoš.

Podle Fialy vláda přijímá většinu opatření podle zákona o ochraně veřejného zdraví, k čemuž nouzový stav nepotřebuje. Oba zástupci opozice se shodli na tom, že se vláda opakovaně pokouší využít současné situace s nákazou k prosazení svých návrhů. Kabinet také podle nich ignoruje vyjádření opozice a vydává zmatená rozhodnutí, například o tom, jak zmírnit ekonomické dopady současné krize. Fiala dodal, že kabinet selhal v dodávkách ochranných pomůcek a o jejich stavu nemluví pravdu.

ON-LINE ke koronaviru ZDE

O žádosti vlády o prodloužení nouzového stavu o dalších 30 dnů do pondělí 11. května budou poslanci diskutovat v úterý. Nouzový stav by jinak skončil o Velikonocích v sobotu 11. dubna. Z vyjádření stranických lídrů vyplývá, že Sněmovna návrh kabinetu neschválí. Mohla by dát přednost čtvrtku 30. dubna. O tomto datu mluví komunisté a připustil ho i premiér Andrej Babiš (ANO).

Fiala a Bartoš kritizují schůzku u Zemana za porušení karantény

Bartoš a Fiala kritizovali sobotní jednání expertního týmu prezidenta Miloše Zemana za přístup k opatřením na ochranu před koronavirem. Podle snímku zveřejněného na sociálních sítích sedělo více než deset účastníků schůzky blízko sebe kolem stolu, a přestože měli na obličeji roušky, před nimi bylo nachystané občerstvení. Bartoš uvedl, že evidentně při setkání v Lánech nebyla dodržena řada opatření, která už mnoho dní platí pro všechny obyvatele ČR.

"Je to jistá forma papalášství a ignorance, pokud se takto vyfotí u společné večeře nejvýše postavení lidé v ČR, je to ostuda," řekl Bartoš.

"Nemyslím si, že by to (porušení nařízení vlády) spravila bloková pokuta v desetitisících korun," uvedl. Připomněl, že vláda lidem zakazuje jet na chatu či za prarodiči a již o počtu pět či deset lidí mluví jako o příliš velkém uskupení.

Šéf Svazu měst a obcí František Lukl (Sedmadvacítka nezávislých) dnes oznámil, že dá kvůli kritice, která následovala po zveřejnění fotografie, svoji funkci předsedy k dispozici. Ani podle dalšího účastníka schůzky, policejního prezidenta Jana Švejdara, "nepůsobí fotografie nejšťastněji". Ve vyjádření, které zaslala ČTK jeho mluvčí Kateřina Rendlová, uvedl, že neúspěšně prosazoval jednání on-line.

"Všichni to dodržujeme. Lidé mají problémy ve svém podnikání, ve svých rodinách a pak vidí představitele státu, jak se tam chystají obědvat nebo večeřet a opatření nedodržují. To je podle mě velmi špatné. My všichni musíme jít příkladem. A musíme se snažit ukázat lidem, že odpovědnost je naprosto zásadní," řekl dnes Fiala.

Zeman jednal v sobotu na zámku v Lánech se svým poradním týmem o situaci kolem koronaviru. Jednání se zúčastnili kromě Lukla a Švejdara například ministr vnitra a předseda Ústředního krizového štábu Jan Hamáček (ČSSD), ministr obrany Lubomír Metnar a ministryně spravedlnosti Marie Benešová (oba za ANO).

Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček následně umístil na twitter fotografii, na které účastníci sedí v rouškách okolo stolu a před sebou mají talíře s pohoštěním. Na členy skupiny se vzápětí snesla kritika, která jim vyčítala nedostatečné rozestupy. Média se také začala dotazovat, jak mohli účastníci jednání s rouškami jíst. Benešová na dotaz serveru Lidovky.cz uvedla, že v pátek všichni přítomní absolvovali test na přítomnost koronaviru v těle s negativním výsledkem. "Byl jen pokrájený sýr a klobása. To šlo konzumovat s rouškou," uvedla ministryně spravedlnosti.

Koronavirus v ČeskuZdroj: Deník