Andrea Rampulová se začala zhruba před šesti a půl lety cítit unavená, začaly jí mravenčit ruce a nohy a neudržela ruce vzpřímené. Dostala strach a vyhledala lékaře. Ten této mladé ženě sdělil šokující diagnózu – má roztroušenou sklerózu.

Léčba interferonem beta

O nemoci až do té doby vůbec nic neslyšela. „Musela jsem si nastudovat odborné články a sehnala jsem si knížku, abych vůbec zjistila, o co jde,“ vzpomíná Rampulová. Hned dvě okolnosti však hrály v její prospěch. Nemoc totiž odhalil lékař včas a navíc se Rampulová dostala do skupiny pacientů, kteří testovali novou metodu léčby pomocí takzvaného interferonu beta.

„Když jsem zjistila, že to není nic smrtelného, tak jsem si řekla, že se s tím dá normálně žít. Nemoc se zastavila a vůbec nijak mě neomezuje,“ říká žena, která vychovává dvě vlastní malé děti.

Neléčení pacienti? Brzy invalidé

Ne všichni pacienti mají takové štěstí. „Při roztroušené skleróze napadá imunitní systém člověka jeho vlastní nervový systém a likviduje nervové buňky. Neléčení pacienti se stávají invalidními, do jedenácti let od vypuknutí nemoci nejsou schopni bez hole ujít ani sto metrů,“ varuje doktorka Eva Havrdová z Neurologické kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze a Všeobecné fakultní nemocnice.

Nová léčba po letech i v Česku

Lékaři si hodně slibují právě od interferonu beta. Tato časná léčba roztroušené sklerózy je od letošního května pro české pacienty zcela zdarma.

„Čtyři roky poté, co se jím začalo léčit v západní části Evropské unie, se konečně dostává i k nám. Předpokládáme, že tato nová naděje pro pacienty jim zlepší kvalitu života a udrží jejich práceschopnost,“ říká doktorka.

První příznaky roztroušené sklerózy se objevují už u mladých lidí mezi dvacátým a čtyřicátým rokem života. Častější je u žen. „Nemoc se projevuje zhoršeným viděním, zánětem očí, výpadkem citlivosti některých částí těla, poruchou hybnosti či ztrátou síly v končetině. Tyto příznaky se většinou objeví po vyčerpání nebo prodělané infekci. Pokud někdo má podobné problémy, určitě by se měl co nejrychleji obrátit na lékaře,“ doporučuje Havrdová.

Příčiny propuknutí nemoci neznámé

Roztroušená skleróza není nakažlivá, přesné důvody jejího propuknutí však lékaři stále nevědí. „Velmi pravděpodobně jde o kombinaci genetické dispozice s různými dalšími vlivy, jako jsou například infekce, nedostatek vitaminu D nebo kouření,“ vyjmenovává Havrdová.

Pacienti si vyměňují zkušenosti navzájem

V Česku s touhle nemocí nyní žije na 13 tisíc lidí. Nově diagnostikovaným pacientům se snaží pomoct lidé z občanského sdružení mladých sklerotiků SMS. „Když se lidé dozvědí tuhle diagnózu, tak jsou nervózní a vystresovaní. Chceme jim nabídnout informace o nemoci a ukázat, že se s ní dá celkem bez omezení žít. Jedna naše pacientka dokonce běhá maratón,“ upozorňuje Majka Chvátalová ze sdružení.

V diskusním fóru na internetových stránkách www.klubsms.cz si pacienti vyměňují své zkušenosti s nemocí, sdružení pro ně pořádá nejrůznější sportovní akce.