„Pan předseda mě informoval o zamýšlené změně na pozici ministra průmyslu a obchodu. Respektuji toto rozhodnutí. Termín ukončení mého působení ve funkci je na dohodě pana předsedy vlády s panem prezidentem," uvedla v tiskovém prohlášení Nováková.

Zároveň sdělila, že informovala premiéra o rozpracovaných projektech. "Jsou velmi aktuální a ve prospěch českých občanů a firem," dodala ministryně.

Premiér Andrej Babiš
Babiš oznámil změny ve vládě. Průmysl má vést Havlíček, dopravu Kremlík

O odchodu Novákové se dlouho spekulovalo, jako její nástupce byl nejčastěji uváděn místopředseda vládní Rady pro výzkum, vývoj a inovace a předseda Asociace malých a středních podniků a živnostníků Karel Havlíček.

Nováková v únoru čelila silné kritice poté, co důvod pro drahá mobilní data v Česku hledala v přílišném využívání bezdrátových wi-fi sítí. Kritika zesílila po nedávném incidentu, kdy zástupce Tchaj-wanu musel na žádost čínského velvyslance opustit setkání zahraničních investorů se zástupci ministerstva. Ministryně později uvedla, že v záležitosti nevidí svou chybu. Její náměstek Vladimír Bärtl, který vyzval zástupce Tchaj-wanu k opuštění akce, dostal kvůli věci od ministryně vytýkací dopis.

Smůla na kauzy

"Končící ministryně měla smůlu na kauzy, na které jsou Češi vysoce citliví, ať už se jedná o právě o drahá mobilní data či růst čínského vlivu v tuzemské politice. Pro vládu se tak z hlediska její důvěryhodnosti u voličstva stala přítěží, což o jejím konci rozhodlo," myslí si hlavní ekonom společnosti Czech Fund Lukáš Kovanda. 

K odvolání Novákové se rovněž vyjádřil Jaroslav Hanák, prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR. „Paní ministryně Nováková pochází z podnikatelského prostředí. Na ministerstvo průmyslu a obchodu nastupovala plna optimismu. Jejím velkým cílem bylo snížit byrokracii. To je klíčové pro všechny firmy a podnikatele. Je ale zjevné, že narazila na rozdíl mezi tím, jak funguje podnikatelská a jak politická sféra a jak rozdílně se v nich něco prosazuje. Zároveň se ukázalo, že paní Nováková neměla dostatečné znalosti v oblasti energetiky, která je pro nás klíčová," uvedl.

Ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková
Ministryně Nováková vykázala ze setkání investorů Tchaj-wan, vadil Číně

Ocenil však její nasazení a přístup k podnikatelským misím. "V době, kdy naše firmy hledají uplatnění na trzích mimo EU, aktivně s nimi jezdila do třetích zemí na mise, které pořádal jak Svaz průmyslu a dopravy, tak Hospodářská komora. Zrovna dnes v noci se ministryně Nováková s podnikateli vrátila z mise, kterou Svaz průmyslu zorganizoval do Kyrgyzstánu a Uzbekistánu,“ dodal. 

Čtyřiašedesátiletá Nováková byla ministryní od loňského června, kdy začala fungovat koaliční vláda ANO a ČSSD. V předchozí jednobarevné Babišově vládě zastával pozici minstra průmyslu a obchodu Tomáš Hüner.

Kabinet se mění

V pondělí oznámil svůj konec ve funkci ministr dopravy Dan Ťok (za ANO), jméno jeho nástupce zatím není známo.

Ťok v pondělí řekl, že se do budoucna nechce věnovat politice. Ještě si ale rozmyslí, zda složí i poslanecký mandát. Necítí se unaven prací, ale útoky, které na něho byly vedeny. Podle Babiše se končící ministr nemá za co stydět, opozice naproti tomu míní, že byl neúspěšný a nezvládal svůj resort.

Bývalý ministr dopravy Dan Ťok
Chci odejít z vlády, oznámil rekordman Ťok. Už se dohodl s Babišem

"Zatímco v případě současně odcházejícího ministra dopravy Dana Ťoka lze jeho přehmaty zakrýt i délkou působení ve funkci a několika pozitivními kroky, které za tu dobu takřka nutně musel učinit, v případě ministryně Novákové se zkrášlujícího střípku do mozaiky jejího působení v ministerské funkci jaksi nedostává," dodává Kovanda. 

Babišova vláda zažila od jmenování loni koncem června tři ministerské změny. Kvůli podezření z plagiátorství brzy skončili ministryně spravedlnosti Taťána Malá (ANO) a ministr práce Petr Krčál (ČSSD), nahradili je Kněžínek a Jana Maláčová. Po několikaměsíčním sporu s Hradem o jmenování Miroslava Pocheho bylo plnohodnotně obsazeno ministerstvo zahraničí Tomášem Petříčkem (všichni ČSSD), do poloviny října ho vedl šéf ČSSD a ministr vnitra Jan Hamáček.

Andrej Babiš (vlevo) a Zdeněk Hřib.
Vládní čtvrť je Babišova kampaň, tvrdí Hřib. Nic netajíme, brání se státní úřad