Neurčito se nakonec smrsklo na tři roky a pověřený ředitel státního podniku Jiří Groda nyní hovoří o zmrtvýchvstání projektu, který ve své době počítal s investicí kolem půl miliardy korun. Do karet oživeného návrhu nahrávají stoupající ceny energií, a tedy i vysoká aktuální cena dřeva. Právě růst cenovek dřevin pomohl státnímu podniku zaplnit za první letošní půlrok kasy 4,7 miliardy korun.

„Naše současné sídlo je již v takřka havarijním a neudržitelném stavu. Ekonomicky a energeticky je to už neúnosné. Navíc máme narušenou statiku,“ řekl k panelové budově ze 70. let minulého století Groda.

Projekt nového sídla státního podniku Lesy ČR v Hradci Králové.Projekt nového sídla státního podniku Lesy ČR v Hradci Králové.Zdroj: se svolením chybik-kristof.com

V létě je v ředitelství neúnosné vedro, v zimě naopak stojí jeho vytápění plynem spoustu peněz. I proto zapátral ředitel Groda v šuplíku a vytáhl z něho vítězný návrh z dílny architektů Ondřeje Chybíka a Michala Krištofa.

„Je to nadčasový projekt s velkým podílem dřeva. Plusem je i jeho energetická pasivita. A domnívám se, že se za něj nebudeme muset stydět. Naopak si dovedu představit, že by mohl být architektonickým vzorem pro jiné stavby v Česku,“ dodal ředitel.

Více otevřít lesy lidem, a tak získat mladou krev do řad myslivců. Takový cíl vyhlásil pověřený ředitel Jiří Groda, který od prosince vede státní podnik Lesy České republiky
Jak nalákat lidi do lesa? Myslivecké spolky zřejmě přijdou o pronajaté honitby

Původní návrh nového sídla ale vychází z legislativy platné v roce 2017 a navíc má prošlé stavební povolení. „Celou záležitost jsme již projednali s ministerstvem zemědělství. A to nám dalo zelenou. Nyní celý projekt aktualizujeme. Ale rozhodně se chceme držet původního návrhu,“ dodal ředitel.

Projekt nového sídla státního podniku Lesy ČR v Hradci Králové.Projekt nového sídla státního podniku Lesy ČR v Hradci Králové.Zdroj: se svolením chybik-kristof.com

Pokud půjde vše podle plánů, chtějí Lesy ČR získat nové stavební povolení do konce letošního roku. Se začátkem stavby by pak chtěl státní podnik začít v příštím roce.

Zdroj: DeníkNové sídlo bude v Hradci Králové stát ve stejné lokalitě jako nynější ředitelství. Kolik bude stát nová budova, která ve své době měla vyjít na půl miliardy korun, však nechce i s ohledem na současnou situaci na stavebním trhu Groda předjímat.

Vítězní architekti vycházeli při návrhu ze symboliky stromu a budoucí areál má být součástí lesa. „Ptali jsme se sami sebe, co nás vlastně nutí pracovat v přehřátém interiéru, když nejlepší by bylo vzít si notebook mezi stromy a pracovat v prostředí plném klidu?“ popsali zrod neotřelého nápadu oba architekti.